Będą zajęcia z języka mniejszości dla uczniów klas VII i VIII!

Krzysztof Ogiolda
- Od kwietnia proponujemy zajęcia z niemieckiego jako języka mniejszości w 70 grupach, od września w 280 - zapowiada Sybilla Dzumla.
- Od kwietnia proponujemy zajęcia z niemieckiego jako języka mniejszości w 70 grupach, od września w 280 - zapowiada Sybilla Dzumla. Fot. Krzysztof Ogiolda
W marcu rusza rekrutacja do pilotażowego programu VdG, który pozwoli dodatkowo uczyć się niemieckiego tym uczniom, którzy po zmianie interpretacji przepisów nie mogą chodzić na lekcje języka mniejszości. Zajęcia zaczną się w kwietniu.

- Roboczo nazwaliśmy ten projekt „Deutsch AG”, czyli Grupa Robocza Niemiecki – mówi Rafał Bartek, przewodniczący zarządu TSKN. - Docelowo w jego ramach proponujemy dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego jako języka mniejszości dla klas VII-VIII szkół podstawowych. To są ci uczniowie, którzy po zmianie interpretacji przepisów przez ministerstwo edukacji mają mniej godzin języka niemieckiego (dwie zamiast pięciu) i uczą się go jako języka obcego. Rodzice alarmują, że ich dzieci cofają się w znajomości języka. Stąd nasz pomysł na ten program.

Zamysłem organizatorów jest, by te dodatkowe zajęcia odbywały się w szkołach, ale po zakończeniu zajęć lekcyjnych. Bo tak jest dla uczniów najdogodniej. Precedens powstał już dawno. W placówkach oświatowych – po lekcjach – odbywają się m.in. kursy angielskiego, zajęcia ognisk muzycznych, karate czy szachów i in. Jeśli prowadzą je stowarzyszenia, są zwykle zwolnione z opłat. Mniejszość niemiecka też na takie warunki liczy.

- Młodzież, która często od przedszkola uczyła się niemieckiego jako języka mniejszości, a teraz w wielu szkołach z konieczności rozpoczyna kurs niemieckiego w VII klasie od początku, zwyczajnie się uwstecznia – zauważa Rafał Bartek. - Nasza propozycja ma temu zapobiegać. Ale też pomóc w przygotowaniu do egzaminu z języka niemieckiego. Koordynatorem projektu jest pani Sybilla Dzumla. Planujemy na kwiecień, maj i czerwiec stworzyć 70 takich grup w całej Polsce w ramach programu pilotażowego.

Od września powinno takich grup być już 280. Liczba wydaje się realna, skoro niemieckiego jako języka mniejszości uczy się w 500 szkołach w całym kraju. Koszty projektu poniesie Związek Niemieckich Stowarzyszeń (VdG). Zajęcia wszędzie poprowadzą nauczyciele z kwalifikacjami. Mogą to być zarówno pedagodzy z danej szkoły, jak i zatrudnieni z zewnątrz, bo te zajęcia nie będą powiązane ze szkolną podstawą programową.

- Będziemy burmistrzów, wójtów i dyrektorów szkół prosić o udostępnienie sal szkolnych – mówi pani Sybilla Dzumla. - Zajęcia z języka niemieckiego będą dla uczniów nieodpłatne. Będziemy prowadzić rekrutację w województwach opolskim, śląskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim, czyli tam, gdzie chętnych powinno być najwięcej. W każdym z regionów będą działać koordynatorzy. Będą jeździć od gminy do gminy i od szkoły do szkoły z ofertą takich zajęć. Ta intensywna rekrutacja poprzedzająca projekt pilotażowy planowana jest na marzec. Same zajęcia będą prowadzone od kwietnia i w programie pilotażowym obejmą przede wszystkim uczniów klas VII. Program, który zainicjujemy od września obejmie także klasy VIII.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska