Beskidy. Niedźwiedź uwieczniony przez fotopułapkę pod Babią Górą. "Kuleje, ale daje radę"

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Prawdopodobnie to ten sam osobnik, którego udało się nagrać na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego w 2020 roku. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Prawdopodobnie to ten sam osobnik, którego udało się nagrać na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego w 2020 roku. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE fotopułapka BgPN
Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego fotopułapka zarejestrowała przechadzającego się niedźwiedzia. Przyrodnicy, którzy opublikowali film w mediach społecznościowych zwrócili uwagę, że drapieżnik kuleje na lewą, tylną łapę.

Fotopułapka uchwyciła niedźwiedzia na Babiej Górze

Kilka dni temu Babiogórski Park Narodowy opublikował krótki film, w którym główną rolę zagrał spacerujący niedźwiedź. Nagranie pochodzi z 29 maja. Zostało udostępnione na stronie facebookowej Parku.

– Obserwacje zwierząt za pomocą fotopułapek w naturalnym środowisku dostarczają cennych informacji na temat występowania konkretnych gatunków, ich ekologii, biologii, liczebności oraz relacji socjalnych. Zarejestrowany przez fotopułapkę BgPN niedźwiedź kuleje na lewą, tylną łapę. Dysfunkcja wygląda na długotrwającą, zapewne utrudnia mu zdobywanie pokarmu i przemieszczanie, ale niedźwiedź daje radę – poinformowali przyrodnicy.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Zwrócili uwagę również, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zarejestrowany osobnik to ten sam, który został sfilmowany w rejonie Gorczańskiego Parku Narodowego w 2020 roku. Najpierw został nagrany w lipcu na obszarze Natura 2000 Ostoja Gorczańska, a następnie z początkiem grudnia oko fotopułapki dostrzegło go już w Gorczańskim Parku Narodowym.

Nagrania z 2020 roku można obejrzeć pod adresem: https://www.facebook.com/gorczanskiparknarodowy/videos/nied%C5%BAwied%C5%BA-grudzie%C5%84-2020r/114619710442930/.

Sprzęt do monitoringu zwierząt BgPN zakupiony został w ramach realizacji polsko-słowackiego projektu p.n. „Z kamerą wśród zwierząt” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Programie Współpracy Transgranicznej Polska-Słowacja Interreg V-A 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa.

Niedźwiedzie w Beskidzie Żywieckim

Przypomnijmy, że Beskid Żywiecki to stała ostoja tego gatunku, miejsce gawrowania i co bardzo istotne – rozrodu. Niedźwiedzie w Beskidzie Żywieckim żyją w okolicy Babiej Góry, Romanki, Rysianki i Wielkiej Raczy. Podobnie jak ludzie, używają dróg i szlaków turystycznych, zatem ich obecność na drogach i szlakach nie jest niczym niezwykłym.

Niedźwiedź brunatny to także największy drapieżnik żyjący w polskich lasach. W naszym kraju jest pod całkowitą ochroną. Zwierzę jest bardzo ostrożne i stara się unikać człowieka.

Poniżej kilka porad od członków Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", którzy podpowiadają, jak należy się zachowywać w obszarze, gdzie zaobserwowano obecność niedźwiedzi:

  • Niedźwiedzie nie lubią być zaskakiwane! Jeśli spacerujesz lub jedziesz na rowerze przez obszar występowania niedźwiedzi tuż przed lub po zmroku, albo też wcześnie rano, zaznacz swoją obecność. Najlepiej jest wydawać jakieś dźwięki – można na przykład podśpiewywać, klaskać, rozmawiać, a jadąc rowerem od czasu do czasu używać dzwonka.
  • Nie wędruj samotnie, jeśli to możliwe, idź z grupą. Grupy są głośniejsze i łatwiejsze do wykrycia przez niedźwiedzie. Jeśli wiatr wieje od ciebie w kierunku niedźwiedzia, ma on największe szanse wykryć twoją obecność i oddalić się.
  • Nie spuszczaj psa ze smyczy. Pies może natknąć się na niedźwiedzia, rozdrażnić go szczekaniem, a potem przyprowadzić wprost do ciebie.
  • Nigdy nie zbliżaj się do zauważonego niedźwiedzia! Każdy osobnik ma swoją przestrzeń prywatną, której naruszenie może wywołać agresję. Nigdy nie próbuj podchodzić do niedźwiedzia, żeby go sfotografować.
  • Nie dokarmiaj niedźwiedzi. Zabieraj wszelkie odpadki i opakowania po żywności ze sobą, nie wyrzucaj ich w lesie, nie zostawiaj w leśnych koszach na śmieci i na parkingach przy lesie. To zwabia niedźwiedzie w obszary, w których przebywają ludzie.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Beskidy. Niedźwiedź uwieczniony przez fotopułapkę pod Babią Górą. "Kuleje, ale daje radę" - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska