Bezpieczna podróż samochodem na wakacje

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Współczesne samochody są coraz bezpieczniejsze, nic jednak nie zastąpi znajomości przepisów ruchu drogowego, odpowiednich umiejętności prowadzenia pojazdu i właściwego zachowania na drodze.

Pod lupą

Pod lupą

Bezpieczna odległość od poprzednika zależy od prędkości jazdy. Specjaliści mówią o zasadzie "dystansu dwóch sekund", który łatwo ustalić przy każdej prędkości. Wystarczy odmierzyć dwie sekundy od momentu, gdy tył pojazdu jadącego przed tobą minie charakterystyczne miejsce na drodze (np. studzienkę, słup czy znak). Jeżeli w trakcie odliczania owych dwóch sekund przód twojego auta minął ten punkt, oznacza to, że jedziesz za blisko. Bezpieczny dystans od poprzednika powinien umożliwić ci zahamowanie, jeżeli ten zacznie np. gwałtownie zwalniać. Jednym z fundamentów bezpieczeństwa jest też wzajemne sygnalizowanie i odpowiednio wczesne odgadywanie zamiarów współuczestników ruchu. Podstawowym sposobem komunikacji z innymi kierowcami jest używanie kierunkowskazów. Pamiętaj, że w ten sposób uprzedzasz ich o tym, że skręcasz lub chcesz wyprzedzać. Zawsze używaj kierunkowskazu przed wykonaniem manewru!

Przed planowanym wyjazdem warto udać się do serwisu samochodowego i sprawdzić techniczny stan auta. Upewnij się także, że masz ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli przed tobą setki kilometrów, powinieneś pomyśleć o postojach. Nawet kilkuminutowy czas na rozprostowanie nóg , zaczerpnięcie świeżego powietrza czy krótką gimnastykę zregeneruje twoje siły i poprawi zdolność koncentracji. - W dłuższe trasy najlepiej wybierać się ze zmiennikiem, jeżeli jednak w samochodzie jest tylko jeden kierowca, należy zadbać o odpowiednią liczbę postojów - wyjaśnia Dariusz Owczarzak, mobilny ekspert PZU.

Senność i zmęczenie to częsta przyczyna wypadków drogowych. Nie siadaj za kierownicą po nieprzespanej nocy - nawet chwilowe zaśnięcie w trakcie prowadzenia pojazdu może zakończyć się tragicznie. Nie prowadź też auta po wyjątkowo obfitym posiłku lub o pustym żołądku. Zawsze miej przy sobie coś do picia - wodę, sok, kawę lub herbatę. Pamiętaj jednak, że termos, butelki lub kartoniki lepiej otwierać podczas postoju, bo oparzenie lub oblanie napojem też może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma ubranie, w którym będziemy podróżować. Kierowca musi mieć wygodne buty, żeby precyzyjnie naciskać na pedały. Pamiętaj, żeby nie wybierać się w podróż w klapkach, pantoflach na wysokim obcasie czy butach zakończonych szpiczastym czubem. Zadbaj też o luźny, wygodny strój. Wśród niezbędnych rzeczy, jakie kierowca powinien mieć przy sobie, znajdują się też okulary przeciwsłoneczne.

Pasy bezpieczeństwa, wynalezione ponad 50 lat temu, cały czas są uważane przez specjalistów za wynalazek, który najskuteczniej ratuje życie. Oczywiście pod warunkiem, że są w odpowiednim stanie (nie powinny być przetarte, rozciągnięte i postrzępione) i zostały właściwie zapięte. Taśma nie może być poskręcana, musi leżeć jak najbliżej ciała, dolny odcinek pasa powinien opinać biodra jak najniżej, a odcinek piersiowy powinien być ułożony bliżej szyi niż barku.

Pamiętaj, że staranne zapięcie pasów powinno poprzedzać najkrótszą nawet podróż autem - nieużywanie pasów dwukrotnie zwiększa ryzyko śmierci. Zwróć uwagę, żeby pasy zapięli także pasażerowie twojego samochodu. Jeżeli są wśród nich małe dzieci, auto powinno być wyposażone w foteliki.
Trzeba również zatroszczyć się o prawidłowe i bezpieczne umieszczenie bagażu w samochodzie, by nie zakłócał on równowagi pojazdu, nie utrudniał widoczności i nie stanowił zagrożenia, zwłaszcza w sytuacji gwałtownego hamowania lub zderzenia. Po zapakowaniu wszystkiego zsumuj ciężar ładunku i sprawdź, czy - łącznie ze wszystkimi pasażerami - nie przekracza on dopuszczalnej ładowności auta. Pamiętaj, że umieszczone na dachu rowery to dodatkowy ciężar, który znacznie podwyższa środek ciężkości samochodu. Jedź zatem wolniej, skręcaj bardzo delikatnie, staraj się gwałtownie nie hamować.
Jeżeli mimo ostrożnej i odpowiedzialnej jazdy po drodze przydarzy ci się stłuczka lub awaria samochodu, możesz skorzystać z pomocy specjalistów. PZU uruchomił numer telefonu 0 801 102 102, dostępny zarówno dla kierowców ubezpieczonych, jak i nieubezpieczonych w tej firmie. Możnapod nim zamówić naprawę samochodu na miejscu zdarzenia, wymianę koła, holowanie pojazdu po wypadku lub awarii. Gdy nie masz możliwości kontynuowania podróży, możesz wynająć pojazd zastępczy lub zmiennika kierowcy, który odwiezie pasażerów z powrotem do domu czy dowiezie ich na miejsce wypoczynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska