„Bój o Śląsk 1919-1921” w kinie Helios w Opolu. Premiera filmu o powstaniach śląskich

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
W kinie Helios miała miejsce premiera filmu dokumentalnego „Bój o Śląsk 1919-1921”, przygotowanego przez TVP3 Opole i Instytut Śląski. Reżyserem filmu jest Dariusz Deberny. Dokument zostanie wyemitowany 11 listopada o godzinie 12.25 w ogólnopolskim paśmie TVP3.

-Staramy się wciąż odkrywać lokalną historię na nowo. Przykładowo, Teodor Lelek z Łubnian jeszcze niedawno był postacią całkowicie nieznaną. W latach 50. powstańcy byli źle traktowani. Wielu z nich musiało wyjechać z różnych względów – mówi prof. Mariusz Patelski z Uniwersytetu Opolskiego, zaangażowany w przygotowanie dokumentu.

Jak dodaje należy pamiętać o tamtych wydarzeniach nie tylko podczas okrągłych jubileuszy, ale przy każdej rocznicy 3 maja.

Dariusz Deberny opowiada, że spędził nad przygotowaniem tego filmu trzy miesiące.

- Film jest skierowany głównie do młodzieży, żeby projekcja zmieściła się na jednej lekcji szkolnej – zapewnia.

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski dziękował TVP3 Opole, Instytutowi Śląskiemu i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie filmu.

-W naszym regionie nareszcie jest klimat do opowiadania historii powstań śląskich – podkreśla.

Chociaż film trwa zaledwie pół godziny, w sposób kompleksowy przedstawia historię walk zbrojnych na Górnym Śląsku w okresie kształtowania się granic odradzającej się II Rzeczpospolitej. Występują w nim pracownicy naukowi Instytutu Śląskiego: prof. Michał Lis, prof. Piotr Pałys i dr Bernard Linek, którzy przedstawiają tło historyczne opowiadanych wydarzeń.

-Ten film to ogromna duma dla nas. Powstało wiele pojedynczych dokumentów poświęconych wydarzeniom z lat 1919-1921, ale to pierwsze tak syntetyczne ujęcie powstań śląskich – tłumaczy Mateusz Magdziarz, Dyrektor TVP3 Opole.

Film dokumentuje również wspomnienia potomków powstańców śląskich, którzy dzisiaj dbają o upamiętnienie swoich przodków: Alicji Nabzdyk-Kaczmarek, prof. Franciszka Marka, Tadeusza Horoszkiewicza.

Waleria Nabzdyk, matka Alicji Nabzdyk-Kaczmarek, była sanitariuszką w powstaniach śląskich. Pomagała rannym w walkach w rejonie Góry św. Anny i Kędzierzyna. Po II wojnie światowej trafiła do Prudnika, gdzie mieszkała do końca życia.

Roman Horoszkiewicz, ojciec Tadeusza Horoszkiewicza, był oficerem wojska polskiego. Został ranny w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r., a już kilkanaście miesięcy później trafił na Śląsk, by wziąć udział w III powstaniu śląskim. Po wojnie zamieszkał w Opolu.

Józef Marek, ojciec prof. Franciszka Marka był powstańcem śląskim. Po II wojnie światowej trafił do Rybnika. Jest pochowany na miejscowym cmentarzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska