Boże Ciało. Kwiatowe dywany powstały w Kluczu i Zalesiu Śląskim

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Dywan w Kluczu osiągnął dzisiaj pół kilometra długości.
Dywan w Kluczu osiągnął dzisiaj pół kilometra długości.
Z okazji Bożego Ciała mieszkańcy podstrzeleckich wsi od 5 rano układali kwiatowe arcydzieła.

- Tradycja układania takich dywanów istnieje u nas od ponad 100 lat - mówi Ryszard Golly z Zalesia Śląskiego. - Biegną one naszymi drogami, aż do czterech ołtarzy, które są rozlokowane w różnych częściach wsi.

Do ułożenia kwiatowych arcydzieł z okazji Bożego Ciała mieszkańcy podstrzeleckich wsi szykowali się od poniedziałku.

- Każda z rodzin ma ustalony konkretny fragment ulicy przed własnym domem, który przystraja - tłumaczy Brygida Proksza z Zalesia Śl. - Co roku staramy się, żeby dywany wyglądały ładniej.

- Najpierw trzeba było przywieźć z lasu paproć, która później trafiła do sieczkarni - mówi Krystyna Piela z Klucza. - To zadanie męskiej części wsi, żeby przygotować podkład pod dywany. Panie zajmowały się zbieraniem kwiatów i wymyślały wzory.

Dzisiaj mieszkańcy wsi wstali o 5 rano, żeby zdążyć z ułożeniem kwiatów przed poranną mszą. Każdy element był układany ręcznie, choć od pewnego czasu ludzie usprawniają sobie pracę.

- W ruch poszły foremki do ciasta, ale też szablony wycięte ze styropianu - dodaje pani Krystyna. - Przyspiesza to pracę, a i efekt końcowy jest lepszy.

Podobne kwiatowe dywany powstały dzisiaj m.in. w Olszowej, Zimnej Wódce. Tradycja ich układania jest także w Rozmierzy.

Dzisiaj Uroczystość Bożego Ciała

Ulicami miast i wsi przechodzą dzisiaj procesje Bożego Ciała - wyraz wiary w obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej obchodzona jest w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Bezpośrednią przyczyną jej ustanowienia były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege.

W 1252 r. legat papieski rozszerzył obchodzenie tego święta na Germanię natomiast papież Urban IV bullą "Transiturus" z 1264 r. ustanowił Boże Ciało świętem obowiązującym w całym Kościele jako wyraz czci dla Najświętszego Sakramentu i wiary w prawdziwą obecność Chrystusa w Eucharystii i zadośćuczynienie za jej znieważanie.

W Polsce jako pierwszy wprowadził to święto bp Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. Pod koniec XIV w. święto Bożego Ciała było obchodzone już we wszystkich diecezjach. Od końca XV w. przy okazji tego święta udzielano błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Nowy Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, iż "sposób obecności Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi jest wyjątkowy... W Najświętszym Sakramencie Eucharystii są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus".

Procesje eucharystyczne w dniu Bożego Ciała wprowadzono później niż samo święto. Pierwszym śladem ich istnienia jest wzmianka o uroczystej procesji przed sumą w Kolonii w latach 1265-75. Podczas procesji niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. W ten sposób nawiązywano do dawnego zwyczaju zabierania w podróż Eucharystii dla ochrony przed niebezpieczeństwami.

W XV w. procesje eucharystyczne odprawiano w całych Niemczech, Anglii, Francji, północnych Włoszech i Polsce. W Niemczech procesję w uroczystość Bożego Ciała łączono z procesją błagalną o odwrócenie nieszczęść i dobrą pogodę, dlatego przy czterech ołtarzach śpiewano teksty Ewangelii i udzielano uroczystego błogosławieństwa.

Konferencja Episkopatu Polski zmodyfikowała 17 lutego 1967 r. obrzędy procesji Bożego Ciała, wprowadzając w całej Polsce nowe modlitwy przy każdym ołtarzu oraz czytania ewangelii tematycznie związane z Eucharystią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska