Budowa nowego gmachu Politechniki Opolskiej. "Lipsk" zmienia oblicze. Budynek jest już oszklony. Kiedy przyjmie studentów?

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Budowa nowego gmachu Politechniki Opolskiej przy ul. Sosnkowskiego w Opolu.
Budowa nowego gmachu Politechniki Opolskiej przy ul. Sosnkowskiego w Opolu. Sławoj Dubiel
W budynku przy ul. Sosnkowskiego w Opolu będą się mieścić wydziały: inżynierii produkcji i logistyki oraz ekonomii i zarządzania Politechniki Opolskiej.

Trwa remont pochodzącego z lat 80. gmachu typu „Lipsk” Politechniki Opolskiej. Tego typu budynki wznoszono w Polsce od pierwszej połowy lat 70., w oparciu o projekt i technologię opracowaną w NRD.

Powstawały z elementów gotowych, przysyłanych na plac budowy w „pakietach” przeznaczonych do montażu na miejscu. Nazywano je systemem „rozpakuj i złóż”. Przeznaczano je głównie na biurowce, internaty, hotele robotnicze, a także budynki produkcyjne.

- Budynek, w którym mieścił się Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki oraz biblioteka był już w nie najlepszym stanie technicznym i wymagał pilnego remontu - informuje Anna Kułynycz, specjalista ds. kontaktów z mediami i zastępca kierownika Działu Promocji, Komunikacji i Kultury Politechniki Opolskiej.

Remont ruszył na początku roku. Tak naprawdę z budynku została tylko metalowa konstrukcja. Robotnicy rozebrali ściany zewnętrzne i działowe oraz wszystkie instalacje.

Obecnie budynek jest już ponownie zamknięty, powstała nowa szklana elewacja. Teraz prace przeniosły się do wewnątrz, gdzie będą kładzione wszystkie instalacje, montowane ścianki działowe.

- Zakończenie prac i oddanie budynku do użytku zaplanowane jest na początku roku akademickiego w 2025 roku - dodaje Anna Kułynycz.

Zmieni się również otoczenie wokół budynku. Nasadzone zostaną drzewa i krzewy, zbudowane będą parkingi, na zadaszeniach których zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne.

- Projekt zakłada energetyczną samowystarczalność budynku, jest tak przygotowany, aby wykorzystywać energię słoneczną i tą energią, konwertowaną na energię elektryczną, napędzać pompy ciepła, które będą dostarczały ciepło w zimie bądź poprzez urządzenia klimatyzacyjne chłodziły latem - informował podczas rozpoczęcia prac profesor Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

W wyremontowanym budynku swoją siedzibę mieć będzie Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki oraz Wydział Ekonomii i Zarządzania.

Całkowity koszt inwestycji to 72 mln złotych. Dokładnie 51 150 mln złotych wsparcia Politechnika Opolska otrzymała z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska