Było spotkanie, będą korzyści

Anna Grudzka
Anna Grudzka
potkanie w Warszawie odbyło się w czwartek. Wzięli w nim udział m.in: (od lewej):  prof. Ralf B. Wherspohn, prof. Marek Tukiendorf,  prof. Reimund Neugebauer, wicepremier Mateusz Morawiecki, Marcin Ociepa, oraz Mathias Rauch i wiceminister Jadwiga Emilewicz
potkanie w Warszawie odbyło się w czwartek. Wzięli w nim udział m.in: (od lewej): prof. Ralf B. Wherspohn, prof. Marek Tukiendorf, prof. Reimund Neugebauer, wicepremier Mateusz Morawiecki, Marcin Ociepa, oraz Mathias Rauch i wiceminister Jadwiga Emilewicz Archiwum PO
Politechnika i miasto prowadzą negocjacje ws. utworzenia nowoczesnego centrum badań. - To wpłynie na rozwój naukowy uczelni i gospodarczy Opola - mówi rektor Tukiendorf.

Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf oraz przewodniczący Rady Miasta w Opolu Marcin Ociepa wzięli udział w dwóch ważnych spotkaniach w Warszawie.

- Na zaproszenie wicepremierów: dra Jarosława Gowina i Mateusza Morawieckiego 16 lutego przebywała w Polsce delegacja zarządu niemieckiego Instytutu Fraunhofera (Fraun­hofer Gesellschaft) z jej prezesem prof. Reimundem Neu­gebauerem – mówi prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej.

- Instytut Fraun­hofera to odpowiednik polskiego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Finansuje niemiecką i światową naukę nakierowaną na najnowocześniejsze osiągnięcia, które wdrażane są natychmiast do przemysłu. To sprawna agencja pomagająca w łączeniu relacji naukowo-przemysłowych poza Niemcami na całym świecie, m. in. w USA, Izraelu, Francji, Portugalii, Hiszpanii czy Chile, a w przyszłości może i w Polsce. Z kolei prof. Reimund Neugebauer jest wybitnym niemieckim uczonym należącym do grona doradców kanclerz Niemiec – tłumaczy dalej rektor.

Podczas spotkania w Warszawie szef Instytutu Fraun­hofera złożył kilka istotnych deklaracji w imieniu ministrów rządu federalnego. Dotyczą one możliwości współpracy z polskimi uczelniami, w tym - wielokrotnie podkreślaną - istotną w tym projekcie rolę Politechniki Opolskiej.

Dotychczas jedyne w Polsce centrum badawcze Instytutu znajduje się przy Politechnice Wrocławskiej. Uruchomienie kolejnych takich jednostek dałoby w przyszłości możliwość zbudowania na tej bazie Instytutu Fraunhofera w Polsce.

- Razem z przewodniczącym Rady Miasta Opola Marcinem Ociepą prowadziliśmy negocjacje ws. utworzenia takiego centrum badawczego w Opolu - mówi rektor politechniki i nie ukrywa też, że obaj wiążą z tą wizytą wielkie nadzieje dotyczące rozwoju naukowego naszej uczelni i dalszego rozwoju gospodarczego Opola.

Zgodne ze strategią Morawieckiego i planem Gowina
Oferta gości z Niemiec została przyjęta z wielką życzliwością ze strony polskich wicepremierów, którym dodatkowo towarzyszyli ich zastępcy wiceministrowie nauki i szkolnictwa wyższego – Piotr Dardziński oraz rozwoju – Jadwiga Emilewicz.
- Jak podkreślili wicepremierzy, propozycja gości z Niemiec wychodzi naprzeciw przejętej ostatnio przez polski rząd „Strategii zrównoważonego rozwoju” Mateusza Morawieckiego oraz „Strategii dla nauki” Jarosława Gowina.

- Obaj wicepremierzy przyznali, że doświadczenia Instytutu Fraun­hofera będą bardzo potrzebne w realizacji przemian, jakie teraz odbywają się w strukturach nauki polskiej – relacjonuje profesor Marek Tukiendorf.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska