Cementownia ODRA od wielu lat włącza się w działania edukacyjne opolskiego regionu

arch.
archiwum
Cementownia ODRA od wielu lat włącza się w działania edukacyjne opolskiego regionu, czego dowodem jest stała współpraca z Politechniką Opolską, Uniwersytetem Opolskim oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie.

W ramach tej współpracy udostępniamy studentom własny sprzęt pomiarowo-badawczy, a także umożliwiamy im instalowanie na rzeczywistych obiektach technologicznych uczelnianych urządzeń. Uzyskane wyniki badań i wiedza zdobyta podczas tych pracy pozwalają młodym naukowcom zweryfikować nierzadko stawiane założenia teoretyczne.

Owocem tej współpracy jest książka naukowo-technologiczna autorów prof. dr hab. inż. Sławomira Szymańca oraz dr inż. Marka Kacperaka pod tytułem „Utrzymanie ruchu w Przemyśle: Informatyka i cyberbezpieczeństwo – Diagnostyka przemysłowa – Praktyka”, wydana przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe w Warszawie w 2021 roku. Książka jest przeznaczona dla studentów wydziałów Elektrycznych i Mechanicznych Politechnik oraz dla pracowników wydziałów utrzymania ruchu i wydziałów diagnostyki w przemyśle. Głównym zamiarem autorów było dostarczenie czytelnikom kompleksowej wiedzy, której wykorzystanie ułatwia zmniejszenia awaryjności urządzeń technologicznych w krajowym przemyśle. Uzyskane w ten sposób obniżenie kosztów produkcji poprawi konkurencyjność przemysłu w kraju i w Unii Europejskiej.

Kolejnym przykładem współpracy naukowej Cementowni ODRA z Politechniką Opolską jest praca doktorska pana dr inż. Piotra Podkowy na temat „Kształtowanie właściwości betonów samozagęszczalnych dodatkiem wypełniaczy”. Biorąc udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowo-technicznych związanych z tematyką prowadzonych przez niego badań, prezentował rezultaty prac oraz sposoby zastosowania nowej techniki w praktyce. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że Cementowni Odra pomaga w organizowaniu praktyk studenckich w cementowni dla studentów Wydziału Budownictwa Politechniki Opolskiej.

Działalność naukowo-przemysłowa Cementowni ODRA nie ogranicza się tylko do porozumienia z uczelniami z regionu opolskiego. Cementownia współpracuje z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, czego rezultatem jest praca doktorska pani dr inż. Magdaleny Oleśków dotycząca analizy wpływu wybranych frakcji ziarnowych granulowanego żużla wielkopiecowego na hydratację cementu hutniczego o dużej zawartości żużla. Obecnie wspólnie z AGH pan mgr inż. Rafał Bujak prowadzi kompleksowe badania granulowanego żużla wielkopiecowego mielonego w różnego rodzaju młynach pokazujące, że aktywność chemiczna żużla zależy od sposobu jego rozdrobnienia.

Uzyskane wyniki badań publikowane zostały na łamach czasopism naukowych i zaprezentowane podczas konferencji m.in. Dni Betonu, z myślą o osobach, które swoją pracą zawodową mogą przyczynić się do zmiany wielu czynników wpływających na poprawę aktywności chemicznej żużla, co także przekłada się na lepszą jakość cementu, a betony wykonane z wysokiej jakości cementów są bardzo trwałe, co sprzyja realizacji założeń idei zrównoważonego rozwoju, która wymaga stosowania technologii przyjaznych dla środowiska.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska