Cementownie notują wzrost sprzedaży i produkcji

Edh
Prawie co czwarta tona cementu na polskim rynku jest produkowana w zakładach należących do Grupy Górażdże.
Prawie co czwarta tona cementu na polskim rynku jest produkowana w zakładach należących do Grupy Górażdże. archiwum nto
Produkcja cementu wzrosła w kraju o 74,4 proc., a sprzedaż o ponad 100. Opolskie cementownie liczą na utrzymanie tego trendu.

Według najnowszych danych Stowarzyszenia Producentów Cementu w marcu br. produkcja cementu w naszym kraju wyniosła 1,391 mln ton, wobec 0,798 mln ton rok wcześniej, czyli wzrosła aż o 74,4 proc.

Natomiast sprzedaż wyniosła 1,381 mln ton wobec 0,689 mln ton w marcu 2013 r., co oznacza wzrost o 100,4 proc. W sumie w pierwszym kwartale br. wyprodukowano 2,533 mln ton (wzrost o 53,5 proc.) oraz sprzedano 2,673 mln ton cementu (wzrost o 64 proc.).

- Znaczący wzrost produkcji i sprzedaży cementu w Polsce z pewnością świadczy o ożywieniu w budownictwie - komentuje Andrzej Rybarczyk, prezes Cementowni Odra w Opolu. - Należy jednak pamiętać, że do dobrych wyników branży cementowej, w tym również i Cementowni Odra, przyczyniła się łagodna zima i dobre warunki pogodowe sprzyjające aktywności budowlanej. Rok temu surowa zima nie sprzyjała budownictwu.

Prezes Rybarczyk dodaje, że bardziej rzetelny obraz będą odzwierciedlać dopiero wyniki II kwartału, kiedy sytuacja w branży cementowej w mniejszym stopniu zależy od warunków pogodowych.

Andrzej Losor ze spółki Górażdże Cement w Choruli dodaje, że już koniec ubiegłego roku wskazywał na pierwsze symptomy odwrócenia tendencji spadkowej, które dały się odczuć po 2011 r. - Jesteśmy przekonani, że są uzasadnione powody, by myśleć, że rok 2014 będzie rokiem wyhamowania tendencji spadkowej w budownictwie w Polsce. Za wcześnie, by mówić o poziomie wzrostów, ale wszystko wskazuje na to, że po dwóch latach kurczącej się konsumpcji cementu w Polsce ten rok pokaże dodatnią dynamikę - ocenia.

Pierwszy kwartał dla tej firmy zamknął się wynikami porównywalnymi z rezultatami rekordowego roku 2011. I zdaniem przedstawiciela Górażdży Cementu nie jest to spowodowane wyłącznie sprzyjającą aurą, bo również w linii beton i kruszywa można mówić o dobrym pierwszym kwartale.

- Widzimy jednak poważne zagrożenia dla utrzymania tego trendu. Produkcję cementu w Polsce mogą poważnie ograniczyć limity emisji CO2, problemem jest także dostępność paliw alternatywnych po wprowadzeniu tzw. ustawy śmieciowej w lipcu 2013 - zauważa Andrzej Losor.

Stowarzyszenie Producentów Cementu prognozuje, że w tym roku polscy producenci sprzedadzą 15-15,2 mln ton cementu. Dla porównania w ub.r. wyprodukowali 14,45 mln ton, a sprzedali 14,61 mln ton cementu.

Eksport w 2013 r. zwiększył się o 48,7 proc. - do 373 tys. ton, a import spadł o 36,5 proc. - do 179 tys. ton.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska