Chcesz założyć własną firmę? Czeka cię wizyta w urzędzie skarbowym

Edyta Hanszke
fot. archiwum/ps
fot. archiwum/ps
Tutaj wystąpisz o nadanie NIP. Poinformujesz o podjęciu działalności gospodarczej i wyborze formy opodatkowania.

We właściwym urzędzie skarbowym (szczegółowo określa to art. 4 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników) należy:

Dokonać rejestracji (NIP).

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą wypełniają formularz zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-1, osoby prawne (spółki z o.o. i spółki akcyjne) lub jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej (spółki cywilne, spółki jawne, spółki komandytowe, partnerskie lub komandytowo-akcyjne) wypełniają formularz zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-2.

Do zgłoszenia dołącza się:

  • odpis z KRS (Krajowego Rejestru Sądowego)
  • podatnicy nie będący osobami fizycznymi np. spółki cywilne dołączają zaświadczenie o wpisie do rejestru przedsiębiorców, a osoby fizyczne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z urzędu miasta lub gminy,
  • umowę spółki
  • zaświadczenie o nadaniu numeru REGON z Urzędu Statystycznego
  • dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu, w którym będzie mieściła się siedziba firmy
  • umowę rachunku bankowego.

Jeśli dotychczas nie został ci nadany numer NIP lub zamierzasz prowadzić działalność samodzielnie, lub w formie spółki, zgłoszenie rozpoczęcia działalności będzie równocześnie zgłoszeniem o nadanie NIP.

Decyzja o nadaniu NIP jest wydawana w ciągu 30 dni od zgłoszenia. Złożenie wniosku i wydanie decyzji są bezpłatne.

Wybrać formę opodatkowania (uiszczania podatku dochodowego):

  • kartę podatkową - naczelnik Urzędu Skarbowego ustala w oparciu o obowiązujące przepisy comiesięczną stawkę podatku, płatną przez cały rok. Wysokość stawki karty podatkowej uzależniona jest od rodzaju i miejsca prowadzonej działalności i ilości zatrudnionych pracowników
  • ryczałt ewidencjonowany - wysokość podatku zależy od wielkości przychodu i rodzaju prowadzonej działalności
  • zasady ogólne - wysokość podatku ustalona jest od dochodu według ogólnie obowiązującej skali podatkowej.

Ta forma wymaga prowadzenia dokumentacji podatkowej w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w której należy ewidencjonować przychód oraz koszty związane z prowadzoną działalnością.

Jeśli zdecydujesz się na rozliczanie podatku dochodowego na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu ewidencjonowanego, to składasz odpowiednie dokumenty w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Jeśli natomiast wybierzesz kartę podatkową, właściwy do rozliczeń będzie ten urząd skarbowy, który obejmuje swym zakresem działania wskazane przez ciebie miejsce wykonywania działalności.

Zarejestrować się na potrzeby podatku VAT

Zależnie od rodzaju prowadzonej działalności, formy jej prowadzenia i opodatkowania, powstaje obowiązek w podatku od towarów i usług - VAT, bądź podatku akcyzowym.

Zapytaj w Urzędzie Skarbowym, czy dotyczy on również ciebie.

Jeżeli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będziesz dokonywał transakcji handlowych z przedsiębiorcami państw Unii Europejskiej (tzw. wewnątrzwspólnotowych dostaw lub wewnątrz - wspólnotowego nabywania), musisz uzyskać NIP europejski (VAT UE). Zgłoszenia tego należy dokonać przed wykonaniem transakcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska