Chory przedsiębiorca dostanie zasiłek, jeśli się ubezpieczył

Edyta Hanszke ehanszkento.pl
Grażyna Hołda (fot. archiwum ZUS)
Grażyna Hołda (fot. archiwum ZUS)
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, jeśli nie są ubezpieczone w innym miejscu obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu emerztalnemu, rentowemu, wzpadkowemu i zdrowotnemu.

Rozmowa z Grażyną Hołdą, zastępcą dyrektora d.s. dochodów oddziałuZakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu.

- Czy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą musi opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe?

Zobacz: Zasiłek dostaniesz także za granicą!

Nie. To ubezpieczenie dobrowolne. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, jeśli nie są ubezpieczone w innym miejscu obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu:

  • emerytalnemu,
  • rentowym,
  • wypadkowemu,
  • zdrowotnemu.

- Czym się różni ubezpieczenie chorobowe od zdrowotnego?

Przydaje się ono na wypadek utraty zdolności do pracy z powodu choroby lub w okresie macierzyństwa. W tym czasie osoba, która opłaca składki na to ubezpieczenie, ma prawo do zasiłków.

Natomiast ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje prawo do bezpłatnego leczenia, się.

- Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać zasiłki?

Jeżeli przedsiębiorca jest ubezpieczony nieprzerwanie przez 90 dni i zachoruje ma prawo do zasiłku chorobowego, maksymalnie przez 182 dni (w przypadku gruźlicy - 270 dni).

Zobacz: Czas na kontrolę w firmie

Następnie może się starać o świadczenie rehabilitacyjne, jeśli leczenie lub rehabilitacja dają nadzieję na przywrócenie zdolności do pracy.

Kobiety, które urodzą dziecko, mogą liczyć na wypłatę zasiłku macierzyńskiego. W tym przypadku nie ma znaczenia, jak długo są ubezpieczone.

- Kiedy trzeba płacić składki na ubezpieczenie chorobowe?

Przedsiębiorcy, którzy opłacają składki wyłącznie za siebie, powinni robić to najpóźniej do 10 dnia następnego miesiąca, łącznie z wpłatą należnych składek na obowiązkowe ubezpieczenia. Jeżeli wypada to w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, liczy się dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Składki można przekazywać wyłącznie przelewem.

- Co się dzieje, jeśli nie dotrzymamy terminu?

Wówczas nie ma ciągłości ubezpieczenia chorobowego. Spóźnienie chociażby o jeden dzień oznacza ustanie tego ubezpieczenia od pierwszego dnia miesiąca, za który składka była opłacona po terminie. Tak samo sytuacja wygląda, gdy wpłata składek na ubezpieczenia społeczne jest niższa o więcej niż 6,60 zł.

Są jednak przypadki, gdy ZUS, na wniosek ubezpieczonego, może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie.  Trzeba złożyć wniosek do dyrektora oddziału ZUS.

- Jeżeli przedsiębiorca zachoruje i ma prawo do zasiłku chorobowego, czy opłaca w tym czasie składki?

Zobacz: Pracujący za granicą też są ubezpieczeni

Nie opłaca się składek na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli prawo do zasiłku powstanie lub wygaśnie w trakcie miesiąca, wówczas najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, obowiązującą przedsiębiorcę za dany miesiąc zmniejsza się proporcjonalnie (dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni przypadających przed powstaniem niezdolności do pracy lub po ustaniu choroby).

Za ubezpieczenie zdrowotne składkę trzeba opłacić. Jest ona niepodzielna. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska