Co zrobić, gdy ci wygasł „Staat”

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Powiatowe zebrania cieszą się dużym zainteresowaniem członków mniejszości niemieckiej. Sala w Otmęcie-Krapkowicach została wypełniona po brzegi.
Powiatowe zebrania cieszą się dużym zainteresowaniem członków mniejszości niemieckiej. Sala w Otmęcie-Krapkowicach została wypełniona po brzegi. Krzysztof Ogiolda
Przedstawiciele kół DFK uczestniczą w powiatowych zebraniach mniejszości. W poniedziałek Niemcy z powiatu krapkowickiego dyskutowali w Otmęcie m.in. o zmianach statutu TSKN i o większym Opolu.

Pierwszą część spotkania poświęcono informacjom nt. uzyskiwania niemieckich dokumentów. Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN, przypomniała, że zaświadczenie o niemieckim obywatelstwie (tzw. Staat) traci ważność po 10 latach. Aby wyrobić taki dokument na nowo, trzeba złożyć stosowne podanie w Konsulacie Generalnym we Wrocławiu i można to załatwić tylko tam, a nie w Opolu.

Jeśli komuś ów Staat wygasł, a jednocześnie utraciły ważność jego niemieckie dokumenty (np. paszport), jeden raz może je odnowić na podstawie już nieaktualnego Staatu. Zobowiązuje się jednocześnie do uzyskania go na nowo (obecnie jest to już dokument bezterminowy).

Druga część informacji związanych z obywatelstwem, dotyczy dzieci Niemców urodzonych poza granicami Republiki Federalnej od roku 2000.

- Mamy świadomość, że dotyczy to przyszłości - podkreśla sekretarz TSKN - bardzo rzadko się zdarza, by 16-latkowie byli już rodzicami. - Niemniej dzieci osób urodzonych od 1 stycznia 2000 roku, a przebywających poza granicami Republiki Federalnej, nie otrzymują niemieckiego obywatelstwa automatycznie. Trzeba się o nie zwrócić do niemieckiej placówki konsularnej przed upływem pierwszego roku po urodzeniu dziecka. Ważna jest ta granica roku 2000. Dziecko rodziców urodzonych np. w 1998 roku zyskuje obywatelstwo niemieckie automatycznie. Ale jeśli urodzili się oni w roku 2001 już nie.

Zuzanna Donath-Kasiura przypomniała najważniejsze zmiany statutowe, które pozwolą pozyskiwać pieniądze na kolejne rodzaje mniejszościowej działalności. Zgodnie z nimi TSKN działa m.in. na rzecz ochrony przyrody, edukacji obywatelskiej, kultury fizycznej (niemieckie szkółki piłkarskie), ochrony i promocji zdrowia oraz turystyki i krajoznawstwa.

Poseł Ryszard Galla i Krzysztof Wysdak omówili koszty materialne i zagrożenia wynikające dla mniejszości niemieckiej z projektu powiększenia Opola (zakłócenie proporcji narodowościowych, brak dostępu w Opolu do języka pomocniczego oraz utrata części tablic dwujęzycznych).

Na zakończenie uczestnikom zebrania powiatowego przybliżono nowy podręcznik do niemieckiego jako języka mniejszości - „Niko” oraz program 13. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska