Coraz więcej chorych na grypę i COVID-19. Czy znów trzeba będzie nosić maseczki?

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Stowarzyszenie Pacjent Europa zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem, aby przywrócić obowiązek noszenia maseczek w placówkach medycznych oraz aptekach.
Stowarzyszenie Pacjent Europa zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem, aby przywrócić obowiązek noszenia maseczek w placówkach medycznych oraz aptekach. irinashatilova/123rf.com
Rośnie liczba chorych na grupę, covid i inne choroby wirusowe dróg oddechowych. Epidemiolodzy ostrzegają, że szczyt zachorowań jeszcze przed nami.

- Jeśli chodzi o grypę, trudno porównywać tegoroczne statystyki z ubiegłorocznymi, gdyż w listopadzie ubiegłego roku zmienił się system rejestracji – tłumaczy dr Urszula Posmyk, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. – Patrząc jednak na te dane, wiedząc o tym, że była zmiana, można powiedzieć, że obserwujemy w tym sezonie powolną, ale ciągłą tendencję wzrostową.

Taki sam wniosek można wysnuć, jeśli chodzi o COVID-19. Tu możemy porównywać dane rok do roku, bo sposób rejestracji się nie zmienił.

- W pierwszych dwóch tygodniach stycznia w województwie opolskim mamy zarejestrowanych 355 zachorowań na COVID-19, podczas gdy w tym samym czasie w 2023 roku było ich 196 – informuje dr Urszula Posmyk. – Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy szukać w warunkach pogodowych i w tym, że mamy inaczej przebiegającą zimę. Liczba zachorowań jest też odzwierciedleniem tego, jak się ubieramy i czy stosujemy profilaktykę, zwłaszcza, czy unikamy dużych skupisk oraz osób z objawami infekcji górnych dróg oddechowych.

Zdaniem ekspertów, punkt kulminacyjny jeszcze przed nami.

- Trwają ferie, dzięki czemu sytuacja troszkę się stabilizuje. Po zakończeniu ferii może być gwałtowny pik, jeśli chodzi o zachorowania na grypę, covid i inne infekcje wirusowe dróg oddechowych – przewiduje dr Urszula Posmyk.

Aby uniknąć zakażenia, warto stosować sprawdzone zasady profilaktyki, a zatem nosić maseczki w miejscach zatłoczonych, często myć ręce, ubierać się stosowanie do pogody, hartować się, zażywać aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, a także stosować odpowiednią do pory roku dietę bogatą w witaminy.

- To kanon, który często ignorujemy, bo są to rzeczy, które niewiele kosztują. A jak niewiele kosztują, to wydaje nam się, że pewnie niewiele znaczą – mówi dr Urszula Posmyk. - Otóż nie, trzeba sobie jasno powiedzieć, że dają nam one bazę wyjściową, która na pewno nas zabezpieczy.

Chociaż obowiązek noszenia maseczek ochronnych został zniesiony w marcu 2022 roku, niewykluczone, że wróci, przynajmniej w placówkach medycznych i aptekach. Z takim wnioskiem do Ministerstwa Zdrowia zwróciło się Stowarzyszenie Pacjent Europa.
Rzecznik resortu Damian Kuraś poinformował, iż sytuacja jest monitorowana przez zespół do spraw chorób zakaźnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska