Coraz więcej dzieci ma wady postawy

Redakcja
Blisko 60 procent dzieci w wieku szkolnym na Opolszczyźnie ma wady postawy. Najczęściej - krzywe kręgosłupy i płaskostopie.

Wśród wybranych losowo 115 uczniów szkół podstawowych schorzenia kręgosłupa lub wady kończyn dolnych wymagające natychmiastowego wdrożenia u nich odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych wykryto aż u 71 dzieci. Z kolei na 112 przebadanych uczniów gimnazjów takie same zaburzenia stwierdzono u 68 młodych ludzi.

Badania te pochodzą z tego roku i zostały przeprowadzone przez specjalistów z Wydziału Fizjoterapii i Wychowania Fizycznego Politechniki Opolskiej oraz Opolskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży ORDIM w Suchym Borze.

- Najwięcej wad postawy powstaje, gdy dziecko zaczyna naukę w szkole i przez wiele godzin siedzi w ławce - podkreśla dr Karina Słonka, adiunkt z Instytutu Fizjoterapii Politechniki Opolskiej. - Potem wraca do domu i znowu przesiaduje przed komputerem lub telewizorem. Młodzi ludzie do minimum ograniczają swoją aktywność.
- Kanapowy styl życia, dominujący u dzieci i młodzieży, doprowadza do zniekształceń w budowie i postawie ciała młodego człowieka, którego kościec dopiero się kształtuje - podkreśla Violetta Porowska, dyrektor Opolskiego Centrum Zdrowia Publicznego. - Z naszych informacji wynika też, że uczniowie z łatwością otrzymują od lekarzy w przychodniach zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego. Budzi to szczególny niepokój.

opinia

opinia

Rafał Swaton, konsultant wojewódzki ds. ortopedii i traumatologii narządu ruchu:
- Podstawą profilaktyki w przypadku wad postawy u dzieci jest ruch. Wada postawy nie boli, więc wiele osób naiwnie uważa, że dziecko z tego wyrośnie. Niepokoi mnie zbyt małe zaangażowanie rodziców, by ich dziecko miało dobrze ukształtowany kręgosłup, symetryczne barki, nie cierpiało na płaskostopie czy koślawość kolan. Jeśli zdecydują się na leczenie dziecka, to już po pół roku brakuje im cierpliwości, by chodzić z nim na pływalnię, na gimnastykę. Zapał rodzicom mija, a wada się rozwija. Po latach może być przyczyną poważnych schorzeń...

By ten stan zmienić, dzisiaj w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim zostanie podpisane pierwsze w historii porozumienie między wojewodą, Centrum Zdrowia Publicznego, kuratorium oświaty, opolskim oddziałem NFZ i Politechniką Opolską. Powstanie program, który ma przeciwdziałać wadom postawy u uczniów.

- W szkołach na Opolszczyźnie ruszy lada dzień - zapewnia Violetta Porowska.
- Wszystkie pielęgniarki szkolne już zostały przeszkolone, jak wstępnie ocenić, czy dziecko ma prawidłową postawę, czy też wymaga specjalistycznej pomocy.

- Założą one uczniom karty do wykonywania tzw. badań przesiewowych. W razie potrzeby uczeń zostanie skierowany do lekarza pierwszego kontaktu, do ortopedy bądź wystarczą mu proste ćwiczenia korekcyjne, wykonywane w domu. Rodzice dostaną wskazówki.

Pierwsze badania przesiewowe będą wykonywane u siedmiolatków, kolejne w wieku 10, 12, 13 i 16 lat oraz w ostatniej klasie szkoły pogimnazjalnej. Kartą będzie stale dysponować pielęgniarka, wgląd będą mieli do niej rodzice, wuefiści i dyrektorzy szkoły.

- Udział w programie jest dobrowolny, ale mamy nadzieję, że przystąpi do niego jak najwięcej szkół - mówi Violetta Porowska. - Liczymy też na aktywność samorządów. To one lub NFZ wyłożą pieniądze na zatrudnienie fizjoterapeutów w szkołach. Chodzi o to, by zajęcia korekcyjne wad postawy przestały być fikcją, a dziś często tak właśnie jest.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska