COVID-19. Apel VDG do rządów Polski i Niemiec o współpracę wobec aktualnej sytuacji epidemicznej

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Baernard Gaida, przewodniczący zarządu VdG i autor listu.
Baernard Gaida, przewodniczący zarządu VdG i autor listu. VdG
Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych zaapelował do rządów obu krajów o współpracę w obecnej sytuacji epidemicznej.

Od wielu miesięcy cały świat zmaga się z panującą pandemią wirusa Covid-19, który obok tragicznych problemów, w jakich znalazły się społeczeństwa wielu krajów, uwolnił także ogromne pokłady solidarności pomiędzy ludźmi. Nie zmienia to faktu, że tysiące ludzi wokół nas świadomie lub nieświadomie ulega zarażeniu, wielu z nich choruje a każdy dzień podnosi statystyki zgonów - napisał w apelu przewodniczący zarządu VdG Bernard Gaida.

Aktualnie panująca tzw. druga fala pandemii osiąga rozmiary jeszcze bardziej niepokojące niż dotychczasowe. W wielu krajach rozmiary te prowadzą do niebezpieczeństwa załamania systemu opieki zdrowotnej. W związku z bardzo trudną sytuacją pandemiczną, jaka panuje w Polsce, coraz częściej docierają do VDG zapytania od konkretnych rodzin dotkniętych śmiercią bliskich czy nią zagrożonych, nie tylko członków mniejszości niemieckiej, o możliwość skorzystania z pomocy i możliwości niemieckiego systemu opieki zdrowotnej. Zapytania te są spowodowane zarówno docierającymi informacjami o lepszej kondycji tego systemu, ale także znaną powszechnie deklaracją Prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera skierowaną do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o możliwej niemieckiej pomocy. Wielotysięczne środowisko obywateli polskich niemieckiej narodowości, a w wielu przypadkach także posiadające niemieckie obywatelstwo, przywitało tę deklarację z radością i dumą rozumiejąc ją jako kolejny szlachetny gest ucieleśniający regulacje Traktatu o „dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” zawartego w dniu 17.06.1991 roku.

(...) Poruszeni samą deklaracją Prezydenta Niemiec i ośmieleni powyższymi słowami traktatu zwracamy się do rządów Polski i Niemiec, by dla dobra ludzi przeżywających w Polsce dramat wyczerpujących się możliwości placówek opieki medycznej w leczeniu samych przypadków związanych z pandemią, ale także trudnej dostępności do leczenia pacjentów cierpiących na inne choroby, podjęły konkretne rozmowy na temat zadeklarowanej niemieckiej pomocy medycznej. Równie silny apel kierujemy do władz regionalnych i lokalnych. Większość polskich województw, powiatów i gmin, zwłaszcza na zachodzie i północy Polski, posiada wieloletnie już doświadczenia ze swymi niemieckimi partnerami w zakresie projektów kulturalnych, gospodarczych i społecznych, które stały się w minionych latach normalnym zjawiskiem. O ile bardziej są one potrzebne w sytuacji, gdy mogą ratować ludzkie życie. Niezrozumiałym i szkodliwym będzie grzech zaniechania w sytuacji, gdy istnieją możliwości, a zwłaszcza potrzeby do świadczenia i przyjęcia pomocy. Dobre sąsiedztwo i przyjaźń zobowiązują, aby w sytuacji kryzysowej zawiesić ewentualne uprzedzenia, niezdrowe ambicje i polityczne kalkulacje na rzecz nadrzędnej wartości, jaką jest ratowanie ludzkiego życia - czytamy w oświadczeniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska