Czyste miasto - zgłoś wykroczenie straży miejskiej

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Straż miejska oddaje mieszkańcom do dyspozycji całodobowy numer telefonu 986  i specjalne formularze na stronie internetowej gminy.
Straż miejska oddaje mieszkańcom do dyspozycji całodobowy numer telefonu 986 i specjalne formularze na stronie internetowej gminy.
Straż miejska z Kędzierzyna-Koźla uruchomiła całodobowy telefon dla mieszkańców. Żeby dzwonili, jak zauważą, że ktoś coś niszczy, nie sprząta po psie lub pije piwo pod blokiem.

Kędzierzyn-Koźle to jedna z najbrudniejszych miast na Opolszczyźnie. Jest tu kilkadziesiąt dzikich wysypisk śmieci, a część placów zabaw w parkach i na skwerach jest zdewastowana.

Niektórzy mieszkańcy obwiniają za to straż miejską, która - ich zdaniem - jest za mało skuteczna. Strażnicy tłumaczą się, że nie mogą w porę reagować, bo za późno trafiają do nich informacje o chuliganach i wandalach.

Teraz ma się to jednak zmienić, gmina organizuje akcję "Czyste miasto" i apeluje do mieszkańców, by czynnie się do niej włączyli.

Jak?

Straż miejska oddaje im do dyspozycji całodobowy numer telefonu 986 i specjalne formularze na stronie internetowej gminy.

Urzędnicy liczą, że dzięki temu mieszkańcy będą zgłaszali wszystkie wykroczenia, które zauważą. Na swojej stronie internetowej magistrat zamieścił też komunikat w tej sprawie.

"Utrzymanie porządku wymaga zaangażowania wszystkich mieszkańców, a szybki przepływ informacji pozwala zatrzymywać sprawców najbardziej uciążliwych wykroczeń" - piszą urzędnicy. Apelują do ludzi, żeby dzwonili i pisali za każdym razem, gdy zobaczą, jak ktoś pije alkohol w miejscu publicznym, nie sprząta po swoim psie, wyrzuca śmieci w niedozwolonym miejscu, a także niszczy zieleń.

Katalog wykroczeń, na ujawnieniu których szczególnie zależy strażnikom, dotyczy także wyprowadzania psów bez smyczy, wypalania traw czy niszczenia elewacji sprejami.

Zdecydowanej większości mieszkańców pomysł się podoba.

- Niby jesteśmy społeczeństwem obywatelskim, ale jak widzimy, że pies sąsiada napaskudził na trawnik, to choć to nas wkurza, odwracamy głowę na drugą stronę - mówi Michał Węglarczyk. - A powinno być na odwrót. Jeden drugiego musi pilnować, tylko tak będziemy w stanie utrzymać porządek. Inaczej ciągle będziemy narzekać, że trawa podeptana, ławka połamana, a ściana pobazgrana graffiti.

Wątpliwości ma pan Piotr, emeryt z kędzierzyńskiego osiedla Piastów: - Teraz jak za PRL zacznie się donoszenie jeden na drugiego, że ten podeptał trawę, a tamten wychylił puszkę piwa na ławce. Szczególnie, że można będzie to zrobić anonimowo.

Mirosław Dąbrowski, komendant SM w Kędzierzynie-Koźlu zapewnia, że te obawy są nieuzasadnione.

- Na pewno nie będziemy wystawiać mandatów na prawo i lewo, tylko dlatego, że ktoś coś napisał w internecie - podkreśla komendant. - Każde zgłoszenie dokładnie sprawdzimy i dopiero potem będziemy podejmowali jakiekolwiek kroki prawne. Liczę na to, że mieszkańcy chętnie zaczną nam zgłaszać wszystkie wykroczenia, których będą świadkami. Wtedy będziemy mogli szybko i zdecydowanie reagować.

Formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie kedzierzynkozle.pl w zakładce "czystość i porządek".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska