Debata kandydatów na burmistrza Kluczborka - część 5. Czy gmina wydaje za dużo na sport

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Kandydaci na burmistrza Kluczborka. Od lewej: Tomasz Białaszczyk, Jarosław Kielar i Piotr Włodarczyk.
Kandydaci na burmistrza Kluczborka. Od lewej: Tomasz Białaszczyk, Jarosław Kielar i Piotr Włodarczyk. Mirosław Dragon
Zaprosiliśmy trzech kandydatów na burmistrza Kluczborka na debatę. Tomasz Białaszczyk, Jarosław Kielar i Piotr Włodarczyk powiedzieli, jakie są ich pomysły na rządzenie gminą. Oto piąta, ostatnia część debaty.

Czy gmina wydaje za dużo na sport, jak twierdzą niektórzy? Jakie macie plany co do bazy sportowej w gminie? W której lidze widzicie przyszłość MKS-u Kluczbork?

Tomasz Białaszczyk (PSL): Przyszłość MKS-u Kluczbork widzę w I lidze. Nie chodzi o to, czy gmina wydaje dużo, czy mało na sport. Powinna to robić efektywnie, np. inwestując w obiekty sportowe. Gmina wydała 10 mln zł na kampus sportowy, który nie jest efektywnie wykorzystywany.

Jarosław Kielar (Ziemia Kluczborska): Inwestując w sport, inwestujemy w zdrowie naszych mieszkańców. W Kluczborku są jedne z najlepszych warunków do uprawiania sportu dla wielu dyscyplin i wielu gości z zewnątrz podziwia nasze obiekty sportowe. Najważniejsze, że dzięki temu wielu młodych ludzi i dzieci może uprawiać sport. MKS Kluczbork szkoli ok. 250 dzieci i młodzieży. Wielu sportowców odnosi sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Planujemy aby w Kluczborku powstał lekkoatletyczny Orlik. Będziemy wnioskować o dofinansowanie do Ministerstwa Sportu. Planujemy również na terenach wiejskich w Bogacicy wybudować wielofunkcyjne boisko. Planujemy zmodernizować ścieżki rowerowe oraz przygotować trasy biegowe dla coraz większej grupy biegaczy. Planujemy rozbudowę infrastruktury sportowo-rekreacyjnej na zbiorniku w Ligocie Górnej, m.in. budowę siłowni zewnętrznej. Nasze minimum to II liga dla MKS-u.

Piotr Włodarczyk (PiS): Moim zdaniem gmina powinna przeznaczać pieniądze na sport, ponieważ zdrowie i kondycja fizyczna jej mieszkańców jest bardzo ważna. W swoich planach zakładam rozbudowę ścieżek dla rowerzystów i dla biegaczy tak, aby łączyły całą gminę. Uważam, że należy wspierać wszystkie dyscypliny sportu, szczególnie te, których przedstawiciele osiągają wysokie wyniki, jak np. karatecy, pływacy, kolarze, siatkarki i siatkarze, piłkarze ręczni, tenisiści stołowi i szachiści. A naszym piłkarzom z MKS Kluczbork jestem wdzięczny za dostarczanie wszystkim mieszkańcom niezapomnianych wrażeń i życzę im dalszych osiągnięć, niezależnie od ligi, w której przyjdzie im grać.
Jakie są Wasze najważniejsze plany na najbliższe 4 lata, jeśli wygracie wybory?
Tomasz Białaszczyk (PSL): Będę wspierał przedsiębiorczość poprzez poprawę startu początkującym przedsiębiorcom, poprawię jakość dróg, postawię na rozwój terenów inwestycyjnych i rozwój obszarów wiejskich. Zadbam o poprawę dostępności usług edukacyjnych i zwiększenie dostępności usług medycznych.

Jarosław Kielar (Ziemia Kluczborska): Moje plany to: zakończenie remontu kina, rozbudowę infrastruktury sportowo-rekreacyjnej na zbiorniku (m.in. budowę siłowni zewnętrznej), stworzenie budżetu obywatelskiego, darmowe szczepienia przeciw pneumokokom oraz kontynuacja szczepień przeciw meningokokom i HPV, kontynuacja budowy obwodnicy,modernizacja krytej pływalni, uruchomienie bezpłatnej strefy korzystania z internetu w Rynku, parku miejskim i przy zbiorniku Kluczbork, przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych, a także kontynuacja kanalizacji obszarów wiejskich i programu rewitalizacji.

Piotr Włodarczyk (PiS): Najważniejsze moje plany to: przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych z mieszkańcami w sprawach potrzeb konkretnej dzielnicy lub wioski. Przywrócenie Rynkowi jego pierwotnego znaczenia- jako centrum tętniącego życiem. Dokonanie szczegółowej inwentaryzacji nieruchomości należących do miasta. Wspieranie przedsiębiorczości oraz pomoc firmom tworzącym nowe miejsca pracy. Wprowadzenie zmiany charakteru pracy Straży Miejskiej w kierunku poprawy bezpieczeństwa.
Stworzenie interaktywnego centrum nauki, kultury i sztuki. Stworzenie programu organizacji staży i praktyk dla osób kończących edukację. Powstanie schroniska dla zwierząt na terenie gminy
Ogólnodostępny dostęp do internetu w miejscach publicznych (park, Rynek). Gruntowna przebudowa krytej pływalni . Dbanie o to, aby żadne dziecko w mieście i gminie nie było głodne, poprzez finansowanie posiłków.
Przejmowanie dróg i placów przez gminę w porozumieniu ze spółdzielniami mieszkaniowymi, tak by można je remontować i tworzyć miejsca do rekreacji dla dzieci młodzieży i osób starszych ( kluby młodzieżowe i dom pobytu dziennego).


- Oburzenie wśród mieszkańców wywołały niektóre konkursy na stanowiska w gminie. Czy Kluczbork to przejrzysta gmina?
- W ciągu 4 lat z miasta ubyło tysiąc mieszańców. Jaka zaradzić wyludnianiu się gminy?
- Jaka będzie pierwsza decyzja, gdyby w wyborach 16 listopada został pan burmistrzem?
Przeczytaj całą debatę w piątek (14 listopada) w tygodniku "NTO Olesno-Kluczbork" - bezpłatnym dodatku do papierowego wydania "Nowej Trybuny Opolskiej" - lub kup e-wydanie NTO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska