Domy spotkań naprawdę udało się ożywić

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Gościny uczestnikom warsztatów użyczył Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury „Xaverianum”.
Gościny uczestnikom warsztatów użyczył Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury „Xaverianum”.
Warsztaty. W 2011 r. program będzie zrealizowany, więc warto prowadzić go dalej.

Seminarium podsumowujące projekt "Ożywianie domów spotkań" odbyło się w miniony piątek i sobotę. Rozpoczęła je dyskusja z udziałem liderów MN oraz koordynatorów regionalnych i opiekunów projektów.
- Była okazja, by uświadomić sobie na nowo najważniejsze priorytety: ożywiać trzeba nie tylko najlepsze, ale i słabsze, mniej aktywne środowiska mniejszości - mówi Sybilla Dzumla, koordynator projektu. - Dużo odbyło się podróży studyjnych, ale warto ożywiać także same siedziby DFK i ich najbliższe otoczenie.

Okazało się, że niełatwo przyciągnąć ludzi do siedzib MN w czasie przerwy wakacyjnej, ale jesienią 2011 projekt ruszył ze zdwojoną siłą i w całości zostanie zrealizowany. W pełni zostaną też wykorzystane przeznaczone na ten cel pieniądze (w skali całej Polski ponad 500 tys. zł). Najczęściej organizowano wyjazdy studyjne, spotkania integracyjne i tematyczne (wykłady, wystawy, lekcje historii lokalnej), zajęcia dla dzieci i młodzieży.

- Jednym z przebojów projektu w tym roku były projekty integracyjne, m.in. wspólne gotowanie w wykonaniu młodzieży i seniorów - dodaje Sybilla Dzumla. - Cieszą ciekawe pomysły i coraz większa samodzielność kół DFK. W 2012 roku zarówno koła, jak i VdG chcą projekt kontynuować. Przypomnę, jest on finansowany z tzw. świeżych środków niemieckiego MSW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska