Doradzą rolnikom

Beata Szczerbaniewicz [email protected]
- Stażystki Justyna Jadzińska (od lewej), Anna Cholewa i Julia Tomczuk obserwują, jak inspektor Wojciech Ryglewicz przyjmuje zgłoszenie od rolniczki z Pisarzowic o zmianach w liczebności zwierząt hodowlanych.
- Stażystki Justyna Jadzińska (od lewej), Anna Cholewa i Julia Tomczuk obserwują, jak inspektor Wojciech Ryglewicz przyjmuje zgłoszenie od rolniczki z Pisarzowic o zmianach w liczebności zwierząt hodowlanych.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa potrzebuje ludzi do obsługi systemu związanego z dopłatami dla rolników.

Od początku roku w Biurze Powiatowym ARiMR w Krapkowicach pracuje pięcioro stażystów, którzy uczą się zasad prowadzenia wpisu rolników do ewidencji producentów i procedur ubiegania się przez nich o tzw. płatności bezpośrednie z funduszy Unii Europejskiej. Będą udzielać informacji, pomagać petentom w gromadzeniu danych o wielkości i położeniu gruntów, przyjmować zgłoszenia dotyczące zmian liczebności zwierząt hodowlanych itp.

Od 1 kwietnia ARiMR ma zatrudnić dodatkowo na cztery miesiące 7 stażystów do rejestracji wniosków. Program jest współfinansowany przez Powiatowy Urząd Pracy, który werbuje do udziału w nim bezrobotnych.
- Program składa się z trzech etapów: szkolenia, zatrudnienia okresowego oraz dodatkowych szkoleń, po których część osób będzie miała szansę na stały etat - wyjaśnia Sebastian Krajewski z PUP Krapkowice. - Zwiększy się zatrudnienie w agencji, a ponadto będziemy namawiać samorządy, aby w każdym urzędzie gminy utworzyć podobne stanowisko doradztwa dla rolników. Ze wstępnego rozeznania wynika, że niektóre gminy byłyby zainteresowane.

Jak mówi Beata Pendyk, kierownik Biura Powiatowego ARiMR, jego pracownicy prowadzą szkolenia dla rolników związane z wypełnianiem wniosków już od 30 października (ostatnio biorą w nich udział także stażyści).
- Pracownicy sezonowi, których będziemy mieli od 1 kwietnia, nie będą wypełniać formularzy za rolników, ich rola to wprowadzanie danych do systemu komputerowego - wyjaśnia kierownik Pendyk. - Z naszych szacunków wynika, że wnioski złoży nam około 3,5 tysiąca beneficjentów: każdy po dwa, a terminy składania są sztywno określone. Wpisy do ewidencji producentów od lutego do 21 maja, podania o przyznanie płatności od 15 kwietnia do 15 czerwca. Nasze biuro liczy tylko pięć osób razem ze mną, sami nie dalibyśmy rady! Wnioski trzeba będzie ponawiać rokrocznie, część "sezonowych" będzie mieć zatem szansę na stałe zatrudnienie pod warunkiem pozytywnie zdanego egzaminu.

Młodzi stażyści są pełni zapału.
- Nie miałam wcześniej do czynienia z rolnictwem, ale szybko wdrożyłam się w te zagadnienia i wydaje mi się, że już umiem obsłużyć petenta, wszyscy potrafimy też wypełniać wnioski - mówi stażystka Justyna Jadzińska. - Chciałabym tu znaleźć stałą pracę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska