Dostaniesz zasiłek w czasie choroby, jeśli się ubezpieczysz

Edyta Hanszke [email protected] 077 44 32 587
Grażyna Hołda, zastępca dyrektora ds. dochodów z opolskiego Oddziału ZUS w Opolu.
Grażyna Hołda, zastępca dyrektora ds. dochodów z opolskiego Oddziału ZUS w Opolu.
Rozmowa z Grażyną Hołdą, zastępcą dyrektora ds. dochodów z opolskiego Oddziału ZUS w Opolu na temat ubezpieczenia chorobowego.

Czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą musi opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe?

Nie. To ubezpieczenie jest dobrowolne, co oznacza, że można do niego przystąpić, ale nie jest to konieczne. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, dla których prowadzenie tej działalności stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dla tych osób ubezpieczeniem dobrowolnym, do którego mogą przystąpić po złożeniu wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem.

Zobacz: Kiedy można z ZUS-em do sanatorium?

Czym się różni ubezpieczenie chorobowe od ubezpieczenia zdrowotnego?

Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolnym ubezpieczeniem na wypadek utraty zdolności do pracy na skutek choroby lub macierzyństwa. Osoba, która opłaca składki na to ubezpieczenie ma prawo do świadczeń pieniężnych, które mają zrekompensować utracone zarobki w okresie czasowej niezdolności do pracy. Natomiast ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej, np. wizyty u lekarza albo pobytu w szpitalu.

Co tak naprawdę daje przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego?

Przedsiębiorca, który pozostaje w tym ubezpieczeniu przez nieprzerwany okres co najmniej 90 dni, w przypadku zachorowania ma prawo do zasiłku chorobowego. Zasiłek ten będzie jemu przysługiwał przez cały okres choroby nie dłużej jednak niż przez 182 dni (w przypadku gruźlicy - 270 dni). Dodatkowo, po wyczerpaniu zasiłku, ubezpieczony może się starać o świadczenie rehabilitacyjne, przyznawane w sytuacji gdy leczenie lub rehabilitacja dają nadzieję na przywrócenie zdolności do pracy. Kobiety, które urodzą dziecko, mogą liczyć na wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Prawo do tego zasiłku nie jest uzależnione od wcześniejszego przebycia odpowiedniego okresu ubezpieczenia, który jest wymagany w przypadku zasiłków wypłacanych z tytułu choroby.

Czy są określone terminy opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe?

Tak. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które opłacają składki wyłącznie za siebie, powinny opłacać je najpóźniej do 10 dnia następnego miesiąca, łącznie z wpłatą należnych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe. Jeżeli termin ten przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu płatności uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Należy również pamiętać, że osoby prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są opłacać należne składki w formie bezgotówkowej.

Czy spóźnienie z opłatą niesie ze sobą jakieś konsekwencje?

Terminowa płatność należnych składek jest warunkiem zachowania ciągłości ubezpieczenia chorobowego. Spóźnienie ze składką - chociażby o jeden dzień - skutkuje ustaniem tego ubezpieczenia od pierwszego dnia miesiąca, za który składka zostanie opłacona po terminie. Takie same konsekwencje pociąga za sobą zaniżona wpłata dokonywana na poczet należnych składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli wysokość tej niedopłaty przekracza 6,60 zł. W uzasadnionych przypadkach Zakład, na wniosek ubezpieczonego, może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie. Aby uzyskać taką zgodę należy zwrócić się z wnioskiem do dyrektora właściwego oddziału ZUS.

Zobacz: Kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotne?

Jeżeli przedsiębiorca zachoruje i ma prawo do zasiłku chorobowego, czy opłaca w tym czasie składki?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za okres, za który przysługuje zasiłek chorobowy przedsiębiorca nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli prawo do zasiłku powstanie lub wygaśnie w trakcie miesiąca, wówczas najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, obowiązującą przedsiębiorcę za dany miesiąc zmniejsza się proporcjonalnie (dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni przypadających przed powstaniem niezdolności do pracy lub po ustaniu choroby). Ustalone prawo do zasiłku chorobowego nie wyłącza natomiast obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne, która jest miesięczna i niepodzielna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska