Druga edycja programu mentoringu biznesowego w województwie opolskim. Ośmiu mentorów, szesnastu młodych przedsiębiorców

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Młodzi biznesmeni prezentowali swoje pomysły przed mentorami. Na zdjęciu Bartosz Jemioł, zajmujący się produkcją ubranego dziecięcych wg własnego projektu.
Młodzi biznesmeni prezentowali swoje pomysły przed mentorami. Na zdjęciu Bartosz Jemioł, zajmujący się produkcją ubranego dziecięcych wg własnego projektu. archiwum OCRG
Ośmiu doświadczonych biznesmenów przesłuchiwało dziś młodych przedsiębiorców, którym mają pomagać w prowadzeniu i rozwijaniu pomysłu biznesowego przez kilka najbliższych miesięcy.

Szesnastu młodych przedsiębiorców, prowadzących firmy nie dłużej niż 5 lat, chce w tej edycji Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego skorzystać z wiedzy i doświadczenia znanych i uznanych dyrektorów, prezesów lub założycieli dużych firm.

Dziś w sali konferencyjnej opolskiej restauracji Venezia odbyło się Dragons’ Den, czyli spotkanie podczas którego młodzi przedsiębiorcy prezentowali się mentorom. Każdy z nich miał na to 15 minut. Do końca tygodnia mentorzy mają zdecydować, kogo z młodych chcieliby prowadzić.
]
Roli mentorów w tej edycji programu podjęli się: Andrzej Balcerek, członek rady nadzorczej Górażdże Cement SA i właściciel firmy AB Coaching; Andrzej Drosik – dyrektor przemysłowy na Europę Centralną Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA; Joachim Siekiera – wieloletni prezes zarządu firmy Chespa w Krapkowicach, obecnie przewodniczący Rady Nadzorczej grupy Chespa; Lesław Adamczyk - współtwórca i właściciel Butiku Inwestycyjnego LEAD, współtwórca Opolskiego Centrum Zarządzania Projektami Sp. z o.o. i członek Rady Głównej BCC; Radosław Gliński – dyrektor i prokurent firmy NESTRO w Starym Oleśnie; Wojciech Paruzel, dyrektor operacyjny i członek zarządu firmy Diehl Controls Polska Sp. z o.o.; Roland Krause, prezes zarządu firmy MM Systemy; Ryszard Błaszków, dyrektor zakładu Lesaffre Polska.

Wojciech Paruzel (w programie po raz pierwszy) mówił, że liczy, że nie tylko będzie mógł wesprzeć mentee, ale i sam się czego przy tym nauczy. Z Diehl Controls, producentem elektroniki sterującej, Paruzel związany jest od 7 lat. Wcześniej przez 11 lat pracował w branży motoryzacyjnej.

- Doświadczenia, które tam zdobyłem, rozpoczęły się na linii produkcyjnej,a skończyły na stanowiskach dyrektorskich i zarządzaniu dużym zespołem i obszarem działalności firmy - wspominał Wojciech Paruzel. Obecnie w Diehl Controls kieruje 1500 osobowym zespołem. - To 20 lat historii sukcesu tego zespołu. Zatrudnienie wciąż rośnie. W maju ub.r. oddaliśmy do użytku nową halę, która nie jest jeszcze nawet w połowie wykorzystana. Planowaliśmy, że do końca roku 2019 zatrudnimy 130 osób, a tylko w ub.r. zwiększyliśmy zatrudnienie o ok. 200 - wyjaśniał.

Andrzej Drosik, który uczestniczył także w pierwszej edycji programu, mówił, że jego rola jest pokazanie możliwości, jakie stwarza prowadzenie biznesu, ostrzeżenie przed zagrożeniami oraz takie poprowadzenie spotkań, żeby osoba szkoląca się potrafiła określić, do czego tak naprawdę dąży.

W poprzedniej edycji Andrzej Drosik współpracował z młodym przedsiębiorcą prowadzącym działalność cateringową. - To osoba bardzo młoda dynamiczna, z mnóstwem pomysłów i mają rolą było m.in. przyhamowanie tej kreatywności i wspieranie przy realizacji kolejnych działań - wyjaśniał. - Szukając kandydata do tej edycji, chciałbym, żeby zaskoczył mnie swoim pomysłem - dodał.

Iwona Święch-Olender z OCRG mówiła, że idea programu zrodziła się z inspiracji samych biznesmenów, którzy zaproponowali swoją pomoc i wsparcie dla młodego opolskiego biznesu. - W pierwszej edycji zgłosiło się do nas 11 młodych przedsiębiorców, w drugiej 16 reprezentujących bardzo różne branże - wyjaśniała. - W czasie trwania programu młodzi mają zagwarantowane pięć spotkań sam na sam z mentorem, podczas których będą rozmawiać o strategii rozwoju firmy, biznesplanach, niszach rozwojowych, finansach, podatkach, zarządzaniu kadrą. Oprócz tego będą mieli możliwość udziału w dodatkowych spotkaniach i warsztatach poświęconych doradztwu prawnemu czy zarządzaniu czasem - wyliczała i dodała, że mentee będą też mieli możliwość skorzystania z indywidualnych porad kancelarii prawnej.

Wśród przedstawicieli młodych firm, które zgłosiły się do drugiej edycji programu jest spawacz, firma prowadząca platformę parentingową, firma eventowa i szkoląca w hotelarstwie, sztukator i konserwator zabytków, specjalista d.s. nieruchomości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska