Druga w Nysie gigafabryka produktów do baterii samochodowych. Tu będą zaopatrywane Volkswageny. Polski rząd dołoży do tego 350 mln euro

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Wizualizacja przyszłego zakładu IONWAY. W trzech głównych budynkach powstanie w sumie 30 linii produkcyjnych.
Wizualizacja przyszłego zakładu IONWAY. W trzech głównych budynkach powstanie w sumie 30 linii produkcyjnych. UM Nysa
W sobotę 7 października w Radzikowicach pod Nysą ogłoszono największą inwestycję ekonomiczną w Nysie, a być może także na Opolszczyźnie. Za 1,7 miliarda euro powstanie zakład, który będzie zaopatrywał w baterie elektryczne koncern Volkswagen.

Tak naprawdę przygotowania do budowy zaczęły się przed rokiem. Belgijska firma Umicore, potentat w branży baterii samochodowych, powołała osobną spółkę joint venture z PowerCO, czyli jedną ze spółek Grupy Volkswagen, odpowiedzialną za sektor aut elektrycznych.

Spółka nosi nazwę IONWAY, a na jej czele w lipcu tego roku stanął Thomas Jansseune, od 22 lat związany z Umicore.

Jednocześnie Umicore, która jest obecna w Nysie od 2015 roku, przed rokiem dokupiła jeszcze od Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej Invest Park 17 hektarów gruntów w kompleksie Radzikowice – Goświnowice pod Nysa. Po sąsiedzku na tym terenie od 2022 roku pracuje już zakład Umicore produkujący materiały katodowe do baterii samochodowych.

Umicore wystąpiła też do burmistrza Nysy o decyzję środowiskową dla zakładu na 30 hektarach leżących pomiędzy obwodnicą Nysy, a obecnym zakładem. 22 września burmistrz taką decyzję wydał i prawdopodobnie wtedy władze IONWAY zdecydowały się poinformować publicznie o swoich zamierzeniach.

Budowa za prawie dwa miliardy euro

Niestety, lokalnych dziennikarzy nie zaproszono na spotkanie w Radzikowiach 7 października, tak więc nie mieli możliwości zapytania o szczegóły inwestycji. Władze miejskie Nysy też się do niej przygotowywały od dłuższego czasu. W najnowszej edycji programu Polski Ład Nysa dostała 15 mln dotacji rządowej na rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w strefie ekonomicznej.

Jak wynika z informacji opublikowanej także 7 października na stronie internetowej IONWAY budowa nowego zakładu będzie kosztować 1,7 miliarda euro. Jednak 350 milionów euro dotacji zapewnił inwestorowi polski rząd.

Obecnie przygotowywany jest teren i trwają formalności związane z uzyskaniem pozwoleń budowlanych.

Prace mają ruszyć bezpośrednio po uzyskaniu zgód. Pierwsza produkcja ma ruszyć jeszcze w 2025 roku. Zakład ma być zaopatrywany w energię odnawialną, co być może tłumaczy bardzo dużą ilość farm fotowoltaicznych, planowanych do budowy w rejonie Nysy.

Większy od giganta

Nyski zakład IONWAY będzie gigantem nawet w porównaniu do potężnego, sąsiedniego zakładu Umicore.

Nowy zakład ma zatrudniać docelowo 900 osób, a jego roczna produkcja ma wynosić do 160 gigawatogodzin energii, co wystarczy do wyprodukowania baterii do 2,2 miliona aut elektrycznych rocznie. Powstający tu materiał katodowy – proszek do produkcji katod, będzie przewożony do zakładu PowerCO w Salzgitter w Niemczech, gdzie powstają same akumulatory.

Dla porównania w otwartą w 2022 roku fabrykę Umicore w Radzikowicach zainwestowano 660 mln euro. W momencie otwarcia w 2022 roku zakład zatrudniał 240 ludzi (docelowo ma zatrudnić 400), a produkcja w 2024 roku ma wynosić 40 gigawatogodzin.

- Nowa fabryka to ogromna dźwignia rozwojowa dla nas i całego regionu – napisał w mediach społecznościowych Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. - Tego typu ogromne inwestycje powodują bowiem rozpoczęcie budowy nowych domów, mieszkań, hoteli, restauracji i sklepów. Jednak to co najważniejsze, to to, że będzie nas czyli mieszkańców Nysy, coraz więcej!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska