Dworzysko pod Nysą. Czy to miejsce pochówku partyzantów z oddziału 'Bartka'

Redakcja
Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna właśnie prace ekshumacyjne w lesie w pobliżu miejscowości Dworzysko na Opolszczyźnie (pow. Nysa).

W wyniku prowadzonych wcześniej przez IPN na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku prac poszukiwawczych miejsc pochówku żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z Oddziału Henryka Flamego, na terenie dawnej posiadłości Sharfenberg, natrafiono na zbiorową mogiłę z bliżej nieokreśloną jeszcze liczbą ofiar.

Celem podjętych właśnie badań jest wydobycie szczątków i potwierdzenie czy należą one do poszukiwanych partyzantów czy może do ofiar działań lokalnego Urzędu Bezpieczeństwa.

Prace poszukiwawcze i ekshumacyjne prowadzone na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku to wynik porozumienia zawartego pomiędzy IPN, Ministerstwem Sprawiedliwości i Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Realizowane są w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego Instytutu Pamięci Narodowej "Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956". IPN zakończył już etap prac ekshumacyjnych na warszawskich Powązkach oraz na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Ekshumacje na Powązkach. Ofiary komunistycznego terroru. Rozmowa z dr. Krzysztofem Szwagrzykiem z IPN

Prace ekshumacyjne na Opolszczyźnie kierowane są przez dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka - naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu oraz pełnomocnika Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska