DWPN: Będzie księgarnia w sieci

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Patrycja Wanot
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej kończy przygotowania do otwarcia internetowej księgarni, która zaoferuje książki o historii Śląska, relacjach polsko-niemieckich, dwujęzyczności i nauczaniu języka.

Technicznie jesteśmy już do otwarcia nowej placówki przygotowani – mówi Lucjan Dzumla, dyrektor DWPN - wystarczyłoby kliknąć, ale działania organizacyjne zajmą jeszcze kilka tygodni. Niemniej na pewno wiosną księgarnia ruszy. Na początek będzie w niej można kupować książki wydane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ale później chcemy poszerzyć naszą ofertę, by właśnie tam skanalizować książki zarówno ukazujące się w Polsce, jak i wydawane w Niemczech, a związane z tematyką, jaka mieści w profilu funkcjonowania naszej placówki.

Oznacza to, że w księgarni będzie można znaleźć publikacje poświęcone historii Śląska, relacjom polsko-niemieckim, polityce w obu krajach, metodyce nauczania języka niemieckiego, także dwujęzyczności i wychowaniu dwujęzycznemu w teorii i w praktyce, w szkole i w domu.

- Wielu rodziców takich wydawnictw poszukuje – dodaje Lucjan Dzumla. - Ale dotychczas są one rozproszone. Nie wszyscy potrafią je w globalnej sieci odnaleźć.Mamy nadzieję i ambicję, by zebrać te publikacje, także edytowane w Niemczech, często w dość niszowych wydawnictwach i ułatwić do nich dostęp.

Podobnej księgarni dotychczas na Śląsku Opolskim nie było. Jest ona – to oczywiste – adresowana w dużej mierze do środowiska mniejszości niemieckiej, ale otwarta na wszystkich zainteresowanych.
Księgarnia internetowa z wydawnictwami o tematyce niemieckiej jest tylko jedną z nowości szykowanych na ten rok przez DWPN. Nową formę przybierze także Archiwum Historii Mówionej. Obok kontynuacji dotychczasowego projektu rozpocznie się także jego nowa gałąź - adresowana do mieszkańców Opola.

- W związku z jubileuszem 800-lecia miasta we współpracy z Ratuszem uruchamiamy AHM poświęcone dziejom Opola - informuje dyrektor. - Do 17 marca czekamy na młodzież gotową prowadzić wywiady z mieszkańcami. Nie koncentrujemy się wyłącznie na niemieckiej historii Opola (choć tej tematyki z pewnością w prowadzonych przez młodzież wywiadach nie zabraknie). Rozmowy mogą i powinny dotyczyć wszystkiego, co zapamiętali świadkowie. Także ci, którzy przyjechali do Opola z różnych stron później, po wojnie. Bo to – jak w całym projekcie AHM – jest sprawą zasadniczą: źródłem wiedzy o przeszłości są świadkowie czasu, którzy o dziejach Opola opowiedzą z perspektywy własnych przeżyć i doznań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska