Dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku został stypendystą Ministra Kultury. Zapowiada serię tematycznych wycieczek po regionie

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku
Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku Archiwum prywatne
Aleksander Devosges Cuber, znany regionalista i dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku, został tegorocznym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ministrowi spodobał się jego projekt nietypowego promowania regionu przez pokazywanie historii, kultury i sztuki.

Jest to prestiżowe stypendium. W roku 2023 starało się o nie prawie 1800 osób. Ostatecznie nowy minister Bartłomiej Sienkiewicz przyznał stypendium 293 osobom z całej Polski.

Stypendia przyznano w trybie konkursowym, to znaczy, że każdy chętny napisał własny projekt, w którym opisał przygotowywane działania. Aleksander Devosgeus Cuber z Głogówka wystąpił w kategorii „Animacja i edukacja kulturalna".

Oprócz niego, stypendium za osobny projekt przyznano także pracownicy Muzeum Regionalnego w Głogówki, animatorce kultury Kindze Markowskiej.

- Bardzo się cieszę, że zostałem doceniony – komentuje Aleksander Devosgues-Cuber. – W swoim projekcie zamierzam opracować i przygotować 9 nowych szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych po Głogówki i mikroregionie głogóweckim. W ciągu roku, głównie w okresie letnim, poprowadzę tymi szlakami 18 wycieczek, otwartych dla wszystkich chętnych i zainteresowanych. O konkretnych terminach i planach będę informował w internecie.

Nowe szlaki będą miały charakter tematyczny, pokazując przekrojowo w terenie wybrane zjawisko i związane z nim miejsca.

Autor przewiduje np. szlak Oppersdorfów - rodziny która przez kilka wieków była właścicielem zamku i dóbr w Głogówku. Będzie szlak prezentujący zabytki sztuki rokokowej w okolicy.

Via Sacra czyli szlak po miejscach sakralnym związanych z Matką Boską, szlak pokazujący miejsca związane z pobytem znanych ludzi w Głogówki i w okolicy; szlak legend.

Kolejny szlak ma pokazywać zabytki dawnego przemysłu, na czele ze znanymi ruinami młyna Amerykan w Pisarzowicach.

Autor projektu ma czas na zebranie materiałów, udokumentowanie historii tych miejsc, a potem rusza w teren z wycieczkami. Całość będzie stanowić gotowy materiał na przewodnik po okolicy, albo na trwałe wyznaczenie szlaków w formie oznakowania czy tablic informacyjnych.

- Wszystko będę robił poza czasem pracy zawodowej. W muzeum mamy pewne doświadczenie w prowadzeniu wycieczek, nawet nocnych. Taka forma zwiedzania cieszy się dużym zainteresowaniem – mówi Aleksander Devosgeus – Cuber.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska