Dzisiaj 20. Dzień Papieski. Wspominamy św. Jana Pawła II

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Przed kościołami po niedzielnych mszach św. odbywa się zbiórka na pomoc dla Stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W wielu parafiach kweście towarzyszyła sprzedaż kremówek na ten cel.

Jedną z osób, które wrzuciły datek do skarbonki był Józef Chudalla, katedralny organista i dyrygent chóru.
- Mam powód osobisty. Kiedy studiowałem na KUL-u muzykologię, jednym z profesorów mojej uczelni był kardynał Karol Wojtyła - wspomina. Widywałem go na uczelni, jak przechodził przez gmach główny, choć do osobistych kontaktów okazji nie było, bo na naszym wydziale zajęć nie miał. Ale kiedy 16 października 1978 został papieżem i tak byłem bardzo dumny, że to „nasz” profesor. Stypendystom pomagam chętnie, dzielę się. Sam byłem studentem i wiem, że studenci bywają niezamożni i pomocy potrzebują. Dlaczego nie mam pomóc tym, którzy mają mniej, skoro sam mam teraz może nieco więcej od innych?

- Uważam, że Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia jest dobrą inicjatywą, którą należy popierać – mówi. - Ojciec Święty Jan Paweł II zostawił nam w spadku przesłanie wzywające do miłości bliźniego i do starania się, żeby codziennie stawać się lepszym. Bardzo nam go brakuje między nami. Wrzucając datek do skarbonki, pokazujemy, że wciąż o nim pamiętamy.

Obecnie w diecezji opolskiej jest 19 stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia – (10 studentów i 9 uczniów). Pomysł powołania Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia narodził się po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w 1999. Fundacja powstała rok później. W 2001 pierwszy raz obchodzono Dzień Papieski. Fundacja wspiera młodzież materialnie , organizuje dla nich także rekolekcje i dni skupienia, podczas których poznają oni nauczanie papieża Jana Pawła II, a także obozy wakacyjne i kursy językowe. Łącznie program obejmuje obecnie ponad 2 tys. młodych ludzi w Polsce.

20. Dzień Papieski obchodzony w roku 100-lecia urodzin Karola Wojtyły odbywa się pod hasłem „Totus Tuus” (Cały Twój). Słowa te były mottem jego biskupiej i papieskiej posługi.

- To hasło jest zazwyczaj interpretowane jako zwrócone do Matki Bożej, sam papież mocno to akcentował – powiedział nto bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej – oddając Matce Bożej całe życie i posługiwanie i czerpiąc z jej postaw. Ale trzeba też dodać, że w słowa „Cały Twój” jest też wpisany Pan Jezus. Najprościej to wyjaśnić, patrząc np. na obraz Matki Bożej Opolskiej. Kiedy papież mówi „Cały Twój”, Matka Boża patrzy na niego, ale zdaje się dopowiadać: To znaczy cały dla mojego Syna. Bo Maryja wskazuje na Jezusa. Św. Jan Paweł II brał pod uwagę obie perspektywy: przez Maryję do Jezusa, ale i przez Jezusa do Maryi. To jest powód do radości, że papieska fundacja ciągle trwa. Zachęcam, by się – w miarę możliwości – z tymi młodymi ludźmi podzielić. Bo bez tego wielu nie mogłoby swoich talentów rozwijać. Powodem do niepokoju jest, że pokolenie, o którym się mówi: „pokolenie JPII”, często nie ma już odpowiedniego szacunku dla tego papieża. Brakuje przykładu uszanowania papieża, jego dzieła, jego myśli i jego świętości. Niechby Dzień Papieski na nowo obudził ten szacunek.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska