Dżudo. Z siódemki opolan, dwójka stanęła na podium

Anatol Chomicz
Srebro i brąz przywieźli zawodnicy z Opola z finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, w której walczyli juniorzy młodsi.

Jakub Pankowski z AZS-u Opole wygrał trzy walki i dotarł do finału w kat. 55 kg. Po tym jak w pierwszej rundzie akademik miał wolny los w kolejnych pokonał: Wojciecha Witalisa (Czarni Bytom), Jakuba Sokoła (Gwardia Olsztyn) i Macieja Stańczyka (Juvenia Wrocław). W pojedynku o złoty medal Pankowski nie sprostał Jakubowi Binkowi (Czarni Bytom).

O drugi medal postarał się Adam Kućmierz (Mizuka Opole). W wadze +90 kg w drugiej walce lepszy od niego okazał się Michał Borucki (AZS Warszawa), ale nasz zawodnik spisał się w repasażach. Pokonał w nich Krystiana Tomczaka (Judo Łódź) oraz Arkadiusza Cieślaka (Truso Elbląg) i zapewnił sobie miejsce na najniższym stopniu podium. Niewiele zabrakło do niego Mateuszowi Kozłowskiemu (AZS), który w trzeciej walce turnieju w kat. 73 kg przegrał z Dawidem Sokołem (Judo Wolbrom).

Ten zanotował porażkę dopiero w finale i tym samym „pociągnął” opolanina, który w dodatkowym turnieju o brązowe medale pokonał dwóch rywali, aby w kluczowej walce ulec Jakubowi Kowalskiemu (Tomita Elbląg) i zająć 5. lokatę. Szymon Kudyba (Gwardia Opole) odpadł w II rundzie. Podobnie jak Alicja Myśliwiec (48 kg).

Ich los podzielił w wadze 60 kg Juliusz Połącarz. Dżudoka AZS-u przegrał jednak z późniejszym srebrnym medalistą, dzięki czemu wystąpił w repasażach. W nich w drugiej walce przegrał z Oskarem Pazdajem (UKS 3 Piła), który następnie wywalczył brązowy medal. Podobnie było w kategorii 66 kg z udziałem Jana Jesionka (AZS). W drugiej swojej walce nie sprostał mistrzowi kraju Kacprowi Kaczorowi (Czarni), aby w repasażowej walce półfinałowej okazać się słabszym od Gurgena Aghajanyana (UKS Krosno) i zająć 7. pozycję.