Ekspert WFOŚ odpowiada

fot. Andrzej Jagiełła
Anna Baranowska
Anna Baranowska fot. Andrzej Jagiełła
Na pytania czytelników odpowiada Anna Baranowska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kupno ekologicznego pieca

Mieszkam w Opolu w starej kamienicy, gdzie są piece węglowe. Chcę wymienić je na bardziej ekologiczne ogrzewanie, czy w związku z tym mogę liczyć na jakąś pomoc finansową, ze strony państwa, miasta, a może UE?
- W Banku Ochrony Środowiska znajdują się środki finansowe WFOŚiGW z przeznaczeniem na udzielenie kredytów w ramach tzw. linii kredytowych. Osoby prywatne mogą skorzystać z kredytów preferencyjnych na inwestycje energooszczędne dotyczące centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Takie inwestycje to np. wymiana kotłów węglowych na kotły gazowe, olejowe, opalane słomą lub drewnem albo na ogrzewanie energią elektryczną, modernizacja istniejących instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody oraz rezygnacja z indywidualnego źródła ciepła na rzecz podłączenia obiektu do sieci ciepłowniczych. Tak naprawdę tylko w jednym przypadku nie można liczyć na udzielanie takiego kredytu. Zachodzi on wtedy, kiedy chcemy wymienić ogrzewanie węglowe na co prawda bardzo nowoczesne, ale jednak węglowe.

Nie bójcie się przydomowych oczyszczalni

- Mój sąsiad chce na swojej posesji postawić przydomową oczyszczalnię ścieków. Czy to może zagrażać uprawom w moim ogródku, to znaczy czy ścieki nie przedostaną się do gruntu?
- Prawidłowo wykonana i zgodnie z przepisami zlokalizowana przydomowa oczyszczalnia ścieków nie powinna stanowić zagrożenia dla jakości wód podziemnych (gruntowych). Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 7,5 m3/d nie jest wymagane pozwolenie budowlane, a jedynie zgłoszenie.
W sprawie możliwości lokalizacji przydomowej oczyszczalni ścieków, a szczególnie określenia odległości drenażu rozsączającego oczyszczonych ścieków (min. 4 m od studni), który jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania oczyszczalni oraz sprawdzenia warunku położenia zwierciadła wody podziemnej (głębokość min. 1,5 m od powierzchni), proponuję skontaktować się z miejscowym starostwem jako organem właściwym do udzielania pozwoleń budowlanych lub/i przyjmowania zgłoszeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska