Energetyka Cieplna Opolszczyzny z własnym prądem. Spółka tworzy autorskie instalacje fotowoltaiczne

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Montaż instalacji w Opolu
Montaż instalacji w Opolu Mat. prasowe
Instalacje fotowoltaiczne powstają w trzech jednostkach ECO: w Opolu, Kluczborku i Strzelcach Opolskich. Spółka bada w ten sposób nowe terytorium. Układy zostały bowiem zaprojektowane przez pracowników firmy.

Każdy z trzech układów ma moc około 24 kW. W przypadku tych w Kluczborku i Strzelcach Opolskich dobrano ten parametr tak, aby pokryć zapotrzebowanie tamtejszych tych zakładów na energię elektryczną w okresie letnim. Szacunków dokonano na bazie dotychczasowego zapotrzebowania na moc.

- Instalacja powstająca w Opolu również będzie miała moc około 24 kW, jednak pokryje tylko część potrzeb opolskiej siedziby ECO i zlokalizowanej tu elektrociepłowni, bo zapotrzebowanie to znacząco różni się od potrzeb zakładów lokalnych – wskazuje Katarzyna Dobosiewicz, rzeczniczka ECO.

Mirosław Romanowicz, członek zarządu ECO ds. operacyjnych, podkreśla, że budowa instalacji fotowoltaicznych w ECO ma charakter pilotażowy, ale nie przełomowy.

- Nie ma tu mowy o pełnym zaspokojeniu potrzeb w zakresie energii elektrycznej, bo cel realizacji tych projektów jest dużo bardziej dalekosiężny. Budując te instalacje budujemy równocześnie kapitał kompetencyjny – stwierdza.

Instalacje zaprojektowano bowiem w ECO. Ich realizacja to poligon doświadczalny dla tamtejszych inżynierów.

- Budowy w Strzelcach Opolskich i Kluczborku są realizowane przez zatrudnionych lokalnie pracowników ECO. I choć w Opolu inwestycję zrealizuje firma zewnętrzna, to w przyszłości pracownicy techniczni z grupy będą zajmować się serwisowaniem i obsługą wszystkich instalacji. To spora porcja nowych umiejętności dla opolskich ciepłowników – mówi Katarzyna Dobosiewicz.

Realizacja trzech systemów ogniw fotowoltaicznych wpłynie na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o ponad 59 ton w skali roku.

- Rynek ciepła w Polsce ewoluuje nieustannie. Zmieniają się technologie, ale też priorytety klientów. Od kilku lat przy wyborze ogrzewania brane jest pod uwagę obciążenie środowiska związane z jego wytworzeniem, a kryterium związane z ekologią znacząco zyskuje na wartości w porównaniu do kryterium związanego z ceną – stwierdza Mirosław Romanowicz.

Instalacje mają być oddane do użytku z końcem 2019 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska