Film "The Cowboy Capital” o potomkach śląskich emigrantów zdobył główną nagrodę na festiwalu polonijnym

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Premiera filmu  „The Cowboy Capital” miała miejsce w Strzelcach Opolskich. Teraz produkcja zdobyła uznanie na festiwalu polonijnym.
Premiera filmu „The Cowboy Capital” miała miejsce w Strzelcach Opolskich. Teraz produkcja zdobyła uznanie na festiwalu polonijnym. Radosław Dimitrow
Film „The Cowboy Capital” zdobył główną nagrodę na festiwalu polonijnym w Warszawie. Produkcja opowiada o miasteczku Bandera w Teksasie, które założyli m.in. emigranci spod Strzelec.

170 lat temu mieszkańcy podstrzeleckich wsi m.in. Płużnicy Wielkiej, Kadłuba i Rozmierzy, wyruszyli za ocena w poszukiwaniu lepszego życia w Teksasie. Założyli tam m.in. miejscowość Bandera.

Do wyjazdu namówił ich pochodzący z Płużnicy ksiądz ksiądz Leopold Moczygemba, który podkreślał, że w nowym miejscu każda rodzina dostanie na własność tyle ziemi, ile będzie potrzebować. Duchowny przemilczał jednak, że klimat na miejscu nie jest sprzyjający (susza połączona z upałami), a na kamienistej glebie mało która roślina chce rosnąć.

Pomimo tego osadnicy pozostali na miejscu i od 1854 r. tworzą historię Teksasu. Potomkowie śląskich emigrantów do dziś pamiętają o swoich korzeniach.

Dlatego niedawno prowadzona przez Teksańczyków fundacja przekazała pieniądze na utworzenie w Płużnicy Wielkiej mini-muzeum emigracji.

Dla potomków emigrantów korzenie są bardzo ważne. Niedawno podjęli się oni nakręcenia dokumentu pt. „The Cowboy Capital”, który pokazuje początki Bandery, a także opowiada o losach potomków emigrantów.

Za realizację filmu odpowiedzialni byli:

  • autor książek Artur Owczarski
  • filmowiec Dakota Wortman
  • Roy Dugosh, którego rodzina pochodzi z Rozmierzy

Film zdobył właśnie główną nagrodę na XVIII Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków” w Warszawie. Był to przegląd 135 różnych produkcji historycznych. Twórcy rywalizowali z dużymi wytwórniami filmowymi. Pomimo tego zdobyli Grand Prix festiwalu.

- Amerykańska kultura kowbojska jest też częścią polskiej kultury - mówił Artur Owczarski podczas gali. - Jak się ogląda amerykańskie westerny, to widzimy tam ludzi z całego świata, a nie ma słowa o Polakach. Natomiast Polacy powinni być tam obecni.

Zajawka filmu „The Cowboy Capital”:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska