Firmy budowlane przeżywają teraz trudny czas

Edyta Hanszke
Firmy budowlane przeżywają teraz trudny czas Wiktor Abramek, przewodniczący Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Firmy budowlane przeżywają teraz trudny czas Wiktor Abramek, przewodniczący Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Edyta Hanszke nto
Wiktor Abramek, przewodniczący Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa o sytuacji w branży budowlanej na Opolszczyźnie.

Jesteśmy największym samorządem zawodowym w Polsce. Zrzeszamy osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, tzn. projektantów, kierowników budów, inspektorów nadzoru inwestorskiego i rzeczoznawców budowlanych. W kraju izba liczy 116 tys. członków, a opolska - 2650.

Największym problemem branży budowlanej, którą reprezentujemy, są obecnie zatory płatnicze oraz prawo zamówień publicznych, które w praktyce sprawia, że w przetargach najważniejszym kryterium jest najniższa cena.

Nie jest bowiem możliwie, żeby oferty wykonawców aż tak bardzo odbiegały od kosztorysu inwestorskiego. To musi się odbyć czyimś kosztem. Albo wykonawcy stosują gorszej jakości materiały, co także z punktu widzenia inwestora nie jest korzystne. Albo niska cena okupiona jest niezapłaceniem faktur podwykonawcom. Ostatnio dość często słyszymy o takich przypadkach.

Na ostatnim kwietniowym zjeździe opolskiej izby zdecydowaliśmy, że będziemy nagłaśniać ten problem. Chcę spotkać się w tej sprawie m.in. z marszałkiem województwa i wojewodą, żeby pozyskać ich jako sojuszników w walce o zmianę niekorzystnego prawa. Jest ono szkodliwe i dla wykonawców, którzy nierzadko drastycznie zaniżają ceny licząc, że dane zlecenie pozwoli im przetrwać trudny okres. Ale też oznacza kłopoty dla inwestorów, czego przykładem jest budowa Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu, którego nie była w stanie dokończyć włoska firma.

Mocno zaangażowaliśmy się także w obronę planowanej rozbudowy w Elektrowni Opole. Jako pierwsi w regionie z opolskimi przedsiębiorcami i Opolską Izbą Gospodarczą przesłaliśmy do rządu wniosek o odstąpienie od zaniechania tego projektu. Z niecierpliwością oczekujemy finału tej sprawy. To inwestycja istotna nie tylko z punktu widzenia rozwoju regionu ale i potrzeb polskiej energetyki.

Trzecią ważną sprawą w kręgu naszych zainteresowań jest wznowienie żeglowności Odry. We wrześniu w Kędzierzynie-Koźlu współorganizujemy z Klubem Ochrony Środowiska Śląska Opolskiego specjalną sesję poświęconą tej problematyce, w ramach III Europejskiego Kongresu MiŚP organizowanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

Wierzę, że obecna trudna sytuacja branży budowlanej wkrótce się poprawi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska