Gdzie można się wybrać na Ekstremalną Drogę Krzyżową

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W Opolu EKD zgodnie z zapoczątkowaną w ubiegłym roku tradycją rozpocznie się w kościele Przemienienia Pańskiego.
W Opolu EKD zgodnie z zapoczątkowaną w ubiegłym roku tradycją rozpocznie się w kościele Przemienienia Pańskiego. Wojciech Matusik
EDK wyruszy w tym roku z Opola 31 marca wieczorem. W innych miastach regionu i Polski tydzień później.

W Opolu EKD zgodnie z zapoczątkowaną w ubiegłym roku tradycją rozpocznie się w kościele Przemienienia Pańskiego.
- O 20.00 zapraszamy na mszę św., po której rozpocznie się wędrówka do 14 stacji – mówi Radzimir Burzyński, lider EKD rejonu Opole. - Zwracam uwagę, że w większości miast w regionie i w Polsce będzie ona miała miejsce tydzień później. My chcieliśmy ją związać z odbywającą się w parafii na osiedlu Armii Krajowej peregrynacją obrazu Matki Bożej Opolskiej. Osoby, które nie mogą iść na trasę, zapraszamy na nocną adorację do kościoła.

Dla uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Opolu przygotowano dwie trasy. Pierwsza – jak rok temu – będzie wiodła na Górę św. Anny. Druga będzie miała formę pętli dookoła miasta obok Jeziora Turawskiego, przez Kotórz Wielki, Luboszyce i Czarnowąsy z powrotem do kościoła Przemienienia Pańskiego, gdzie o 7.00 zostanie odprawiona msza św.
- To jest odpowiedź na ubiegłoroczne sygnały tych, którzy mieli problem z powrotem z Góry św. Anny – dodaje Radzimir Burzyński. - Pierwsze trzy stacje na obu trasach są wspólne. W Lędzinach nastąpi rozgałęzienie. Długość obu tras jest porównywalna i wynosi około 42 km. Hasłem tegorocznej EDK są słowa „Droga przełomu”. One przypominają o potrzebie przemiany człowieka, nawet jeśli upadł.

Ze strony EDK (www.edk.org.pl) będzie można wkrótce pobrać zarówno opisy tras, jak i rozważania do poszczególnych stacji (na razie dostępne są teksty z poprzednich lat). Będzie je także można otrzymać przy wyjściu na drogę. W przyszłym tygodniu – także na stronie internetowej – możliwe będą zapisy. Nie są one warunkiem koniecznym uczestnictwa, ale pomogą organizatorom w przygotowaniu materiałów dla pielgrzymów.

Ruszając w drogę , należy się ciepło ubrać, zabrać ze sobą prowiant i termos z gorącym piciem, latarkę lub czołówkę i załadowany telefon komórkowy, a na ubraniu umieścić odblaski.

- Zwracam uwagę, że zasadą EDK jest reguła milczenia – dodaje Radzimir Burzyński. - Każdy idzie własnym tempem, zasadniczo indywidualnie, a jeśli w grupach to małych – do 10 osób – dbając o to, by nie rozpraszać innych.

W regionie poza Opolem EDK odbędzie się także 7 kwietnia w Kędzierzynie-Koźlu (3 trasy – KK - Góra św. Anny, KK - Rudy, KK - Kamień Śl.), w Zawadzkiem (do Jemielnicy), w Gogolinie (na Górę św. Anny), w Głogówku (pętla wokół miejscowości) oraz w Oleśnie (także pętla), w Wołczynie i w Namysłowie (dwie trasy – do Brzegu i do Wołczyna).

Zobacz też: Ekstremalna Droga Krzyżowa w Krakowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska