Gdzie się podziała „Kultura Nysa”? Zniknęła z YouTube

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Filmy na kanale Kultura Nysa dokumentowały między innymi amatorski ruch artystyczny w mieście
Filmy na kanale Kultura Nysa dokumentowały między innymi amatorski ruch artystyczny w mieście Archiwum
Prowadzony od 10 lat kanał „Kultura Nysa” zniknął z portalu YouTube. Internauci nie mają dostępu do setek relacji filmowych z dawnych imprez.

Kanał „Kultura Nysa” został założony na YouTube w 2011 roku, w czasach gdy dyrektor Nyskiego Domu Kultury była Janina Janik. W intencji autorów miało być to ogólnie dostępne archiwum relacji filmowych z wydarzeń kulturalnych, organizowanych przez NDK.

Zbiór był pokaźny.

W 2017 roku w ramach kanału można było znaleźć ponad 400 filmów. Po zmianie dyrekcji placówki filmy były stopniowo usuwane, aż do całkowitego usunięcia z portalu YouTube.

Interwencję w sprawie filmów podjęło nyskie stowarzyszenia Ad Astra, związane z poprzednią dyrekcją placówki.

Dyrektor NDK Marek Kędzierski odpisał fundacji (na wniosek o udzielenie informacji publicznej), że filmy nie zostały skasowane, ale są zarchiwizowane na serwerze wewnętrznym NDK.

Archiwizacja była prowadzona sukcesywnie od lipca 2020 roku, w celu ich długotrwałego przechowywania. Zapoznanie się z bazą będzie jednak możliwe dopiero po zakończeniu pandemii i związanych z nią obostrzeń.

- Filmy, po ich skatalogowaniu, będą ponownie publikowane w sieci – zapowiada pisemnie dyrektor NDK Marek Kędzierski. – Archiwizacja nie została zakończona.

- Były tam relacje z setek imprez i występów artystycznych – napisał w oświadczeniu przesłanym NTO zarząd stowarzyszenia Ad Astra. - Skasowano dokumentację takich hitów jak: Miss 50 plus, Mała miss, Nasze Najlepsze, Imprezy Wyszehradzkie, cykle imprez na Forcie Wodnym, Metalowa Twierdza. Usunięto materiały dokumentujące realizację projektów unijnych. Te materiały także pokazywały działalność NDK, uwieczniły współpracę międzynarodową prowadzoną przez NDK. Skasowano reportaże prezentujące osiągnięcia artystyczne grup, mistrzowskie tytuły na poziomie wojewódzkim, jakie osiągali tancerze pod okiem utytułowanych instruktorów. Nawet występy dzieci i seniorów z grupy Stokrotek poszły z dymem.

Stowarzyszenie dodaje, że dzięki publicznemu udostępnieniu na YouTube filmy z wydarzeń były ciągle oglądane, trafiały do wyszukiwarek, były komentowane przez widzów.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska