Gimnazjum - i co dalej? Zobacz, co proponują szkoły średnie w powiecie strzeleckim

fot. Radosław Dimitrow
Egzamin gimnazjalny uczniowie mają już za sobą. Teraz muszą wybrać szkołę, w której będą kontynuować naukę.
Egzamin gimnazjalny uczniowie mają już za sobą. Teraz muszą wybrać szkołę, w której będą kontynuować naukę. fot. Radosław Dimitrow
Gdzie się uczyć? Sprawdziliśmy, co oferują nasze szkoły średnie. Dowiedz się, jakie są mocne i słabe strony szkół ponadgimnazjalnych w powiecie strzeleckim.

Największa szkoła w powiecie - Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Strzelcach Opolskich planuje przyjąć w tym roku 420 uczniów. - Będą się oni kształcić na 10 kierunkach technicznych - mówi dyrektor szkoły Halina Kajstura. Te kierunki to: mechanik (operator obrabiarek CNC i spawalnictwo), technik organizacji usług gastronomicznych, żywienia i gospodarstwa domowego, obsługi turystycznej, agrobiznesu, elektronik, spedytor, handlowiec, ekonomista oraz mechatronik.

Ten ostatni kierunek to nowość, która cieszy się wśród uczniów ogromnych powodzeniem. Mechatronika to połączenie mechaniki, elektroniki i automatyki z informatyką. Podczas zajęć młodzież uczy się budowania nowoczesnych urządzeń. Do dyspozycji mają wyremontowane pracownie i sprzęt o wartości 400 tys. złotych.

Placówka oferuje także 2. i 3-letnią naukę w zasadniczej szkole zawodowej, we wszystkich kierunkach. Mocną stroną szkoły jest także nowoczesna baza sportowa, m.in. boisko ze sztuczną nawierzchnią. Słabą, fakt że młodzież uczy się w dwóch budynkach i muszą między nimi przechodzić.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Strzelcach Opolskich przyjętych będzie natomiast 140 uczniów. Prowadzony jest tu innowacyjny system nauczania: rok szkolny podzielony na trzy części zwane trymestrami, które z kolei dzielą się sześćdziesiąt dni nauki. Nauka w szkole trwa przez trzy lata.

Uczniowie zamiast na lekcje, uczęszczają na kursy. Dzielą się one na podstawowe, które trzeba zaliczyć oraz rozszerzone. Spośród tych drugich, uczniowie wybierają te zajęcia, które ich interesują najbardziej i które chcą zdawać np. na maturze. W ten sposób tworzą własny profil kształcenia.

- Taki system przynosi same korzyści - przekonuje dyrektor, Jan Wróblewski. - Efekt jest taki, że 96-98 procent uczniów zdaje egzaminy na koniec nauki. Słabą stroną przy wyborze tej placówki jest dojazd. Uczniowie mają do dyspozycji tylko autobusy PKS-u. Tych jest niewiele, przez co nie mogą uczestniczyć np. w zajęciach pozalekcyjnych.

Zespół Szkół Zawodowych w Zawadzkiem kształci uczniów w trzech kierunkach technicznych: mechanik, ekonomista i informatyk oraz wszystkich kierunkach zawodowych. Uczniowie szkoły osiągają bardzo dobre wyniki m.in. w olimpiadach informatycznych (3. i 2. miejsce w województwie). Placówka ma dobrze rozwiniętą bazę sportową.

Dobre warunki do nauki mają też uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Zawadzkiem. W tym roku otwarto tam boisko sportowe "Orlik". Szkoła planuje przyjąć 80 uczniów. Mają oni możliwość zapisywania się do ciekawych kół zainteresowań, na których m.in. dodatkowo zgłębiają tajniki komputera, bądź uczą się tworzenia filmów.

W Strzelcach Opolskich działa ponadto niewielkie Technikum Zawodowe przy Społeczno-Oświatowym Stowarzyszeniu Menadżerów. Szkoła specjalizuje się w mechanice samochodowej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska