Głubczyce. Nagroda za ratusz z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego

Sławomir Draguła [email protected] 77 44 32 589
Ratusz kosztował ponad 13 milionów złotych. Połowę tej kwoty dała Unia Europejska. (fot. Daniel Polak)
Ratusz kosztował ponad 13 milionów złotych. Połowę tej kwoty dała Unia Europejska. (fot. Daniel Polak)
Odbudowa zabytku to jedna z najlepszych inwestycji w Polsce zrealizowanych za unijne pieniądze - uznało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Nie ma co mówić, z ratuszem centrum naszego miasta jest ładniejsze - podkreśla Antoni Nowak z Głubczyc. - Ludzie różnie mówią o ratuszu, ale moje zdanie jest takie - jeśli była okazja, to trzeba było ją wykorzystać. Teraz ruiny już nie straszą swoim wyglądem.

Zobacz: Nysa. PUP wyróżniony przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Podobnego zdania jest Adam Krupa, poseł PO. To właśnie kiedy on był wiceburmistrzem, a potem burmistrzem Głubczyc, rozpoczęto odbudowę zabytku.

- Dziś odbudowa ratusza byłaby raczej niemożliwa - wyjaśnia Adam Krupa. - Mieliśmy wielkie szczęście, że Unia Europejska dała nam pieniądze. Wykorzystaliśmy je na medal.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wydało właśnie książkę pt. “Najlepsze projekty dla rozwoju polskich regionów”. Na pierwszej stronie umieszczono zdjęcie głubczyckiego ratusza. W publikacji jest również opisany ratusz, jego historia oraz historia Głubczyc.

Odbudowa zabytku kosztowała ponad 13 milionów złotych.

Sześć milionów pochodziło z Unii Europejskiej, reszta z budżetu gminy i ministerstwa kultury. Pieniądze zbierali też mieszkańcy miasta. Dziś w ratuszu mieści się Miejska Biblioteka Publiczna, Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej oraz sale wystawiennicze. Natomiast na wieży urządzono taras widokowy. Obok ratusza odbudowano kupieckie kamieniczki.

Zobacz: Kędzierzyn-Koźle. Firma Mexeo będzie reprezentować Polskę w unijnym konkursie

Podczas budowy robotnicy dokonali kilka ciekawych odkryć. Z ziemi udało się wyciągnąć m.in. szklane i gliniane naczynia sprzed 150-200 lat. Najciekawszym odkryciem była jednak średniowieczna piwnica, w której przed wiekami składowano wino i żywność.

Historia ratusza sięga XIII wieku. Po założeniu miasta wybudowano tu dom kupiecki, w którym znajdowały się komory sukiennicze. Potem budowla była sukcesywnie przebudowywana, aż nabrała dzisiejszych kształtów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska