Grodków to jedna z najpiękniejszych gmin na Opolszczyźnie. Znajdziecie tutaj piękne budowle i pałace

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Grodków ma wiele pięknych miejsc.
Grodków ma wiele pięknych miejsc. wikipedia
Grodków to piękne, historyczne miasto. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1250 roku. Wszystkie najciekawsze jego zabytki znajdują się w centrum miasta. Poza miastem, na terenie gminy, możemy natomiast spotkać piękne pałace w Kopicach, Sulisławiu i Jędrzejowie.

GRODKOWSKI RYNEK I RATUSZ
Na terenie grodkowskiego rynku znajdziemy elementy starej architektury, ale również zabudowę z XX wieku. Jest to urokliwe miejsce, w którego centrum znajduje się piękny, późnoklasycystyczny ratusz z XIX wieku, który zachował XVI-wieczną wieżę gotycko-renesansową. Przed wejściem do budynku stoi pomnik Józefa Elsnera, który urodził się w Grodkowie - wybitnego kompozytora i nauczyciela Fryderyka Chopina.

MURY MIEJSKIE
W mieście zachowały się fragmenty murów pochodzących ze średniowiecza wraz z bramami: Ziębicką, Lewińską oraz basztą Więzienną. Pierwsze mury powstały już na przełomie XIII i XIV wieku, kilkadziesiąt lat później zostały one nadbudowane, a w XVII wieku nadano im cech renesansowych.

KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA
Kościół św. Michała Archanioła powstał w XIII wieku. W 1363 roku została rozbudowana fara i pewne jej elementy są widoczne do dziś w bryle świątyni. Do 1473 roku kościół nosił wezwanie Najświętszej Marii Panny. Wewnątrz zachowały się cenne zabytki tj. ołtarz główny, barokowa chrzcielnica czy organy. Ponadto do dziś przetrwały nagrobki rycerskie oraz barokowe epitafia szlacheckie i mieszczańskie.

PAŁACE: KOPICE, SULISŁAW, JĘDRZEJÓW
W Kopicach znajduje się pałac rodziny Schaffgotschów, a aktualnie w zasadzie jego ruiny. Nie mniej jednak to niezwykle okazała budowla, która przyciąga turystów z całej Polski. Obecnie nie ma wstępu na teren pałacu, jednak nawet z zewnątrz robi on ogromne wrażenie, pomimo swojego złego stanu. Przy pałacu znajduje się staw.

Zupełnie inaczej prezentuje się natomiast pałac w Sulisławiu. Początki tutejszego zamku miały miejsce jeszcze w średniowieczu. Podobno był on związany z zakonem Templariuszy. Obecny, neogotycki pałac to budowla powstała w XIX wieku. Po II wojnie światowej pałac wielokrotnie zmieniał właściciela, a od 1966 roku, aż do roku 2006 pozostawał opuszczony. Jednak po tym jak został zakupiony przez warszawskiego dewelopera został zjawiskowo odrestaurowany. Dziś to pięciogwiazdkowy hotel ze spa oraz restauracja. W niedalekiej odległości od pałacu znajduje się plaża i stawy.

Trzeci pałac, który warto odwiedzić mieści się w Jędrzejowie. W obecnym kształcie powstał w 1882 roku. Legendy mówią, że początkowo stał tutaj zamek i należał on do zakonu Krzyżaków. Od czasów powojennych, w pałacu znajduje się Dom Pomocy Społecznej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska