Grupa Azoty ZAK razem z Air Products

Tomasz Kapica
Piotr Wieczorek z Air Products i Mateusz Gramza z grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn-Koźle podpisali umowę na dostawę gazów przemyslowych.
Piotr Wieczorek z Air Products i Mateusz Gramza z grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn-Koźle podpisali umowę na dostawę gazów przemyslowych. Fot. questia pr
Grupa Azoty ZAK podpisała wieloletni kontrakt na dostawę gazów przemysłowych. Tlen i azot będzie dostarczał Air Products. Umowa obowiązuje do 2035 roku.

Gazy przemysłowe są wykorzystywane przez Grupę Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. do produkcji amoniaku, alkoholi OXO oraz w procesach pomocniczych. Azot służy także jako zabezpieczenie instalacji produkcyjnych na terenie zakładu.

Dostarcza je Air Products, jedna z czołowych firm z tej branży w Polsce i na świecie. Prezesi obu spółek podpisali w Warszawie umowę na dostawę tlenu i azotu do „Azotów” aż do 2035 roku. Kontrakt będzie realizowany w oparciu o zmodernizowaną i unowocześnioną instalację Air Products o mocach produkcyjnych wynoszących około 2000 ton na dobę. To jedna z największych tego typu w Polsce instalacji.

- Dotychczasowa udana współpraca z Grupą Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. zaowocowała podpisaniem nowej umowy i przedłużeniem dostaw gazów niezbędnych dla działalności naszego klienta - podkreśla Piotr Wieczorek, prezes Air Products. - Instalacja w Kędzierzynie - Koźlu jest największą w regionie Europy Środkowej jednostką produkcyjną Air Products. Polska jest dla Air Products kluczowym rynkiem i planujemy tutaj dalsze inwestycje i wzrost.

Z kolei dla Grupy Azoty tak długi kontrakt daje stabilność i możliwość kontynuowania produkcji oraz zwiększania jej.

- Dzięki podpisaniu umowy zostanie również zmodernizowana instalacja produkcyjna Air Products na terenie naszej firmy. Jest to szczególnie istotne w sytuacji zużywania tak znaczących ilości gazów przemysłowych przez naszą firmę - podkreśla Mateusz Gramza, prezes kędzierzyńskich „Azotów”.

Poza dostawą gazowego tlenu i azotu do zakładu Grupy Azoty ZAK S.A. kontrakt zakłada także dostarczenia ciekłego tlenu do innych odbiorów w Polsce. Ciekły azot, dzięki swoim unikalnym właściwościom, do których należy bardzo niska temperatura (-196 st. C), znajduje szereg zastosowań. Wykorzystuje się go m.in. do szybkiego zamrażania żywności, produkcji lodów i pakowania produktów spożywczych, np. chrupek lub napojów.

Do istotnych zastosowań należą krioterapia, produkcja plastiku, obróbka metali czy produkcja sztucznego śniegu. Ciekły tlen stosuje się m.in. do zaopatrywania szpitali, uzdatniania ścieków, a także do natleniania wody w hodowlach ryb. Tlen wykorzystywany jest również do podnoszenia jakości i wydajności w procesach wytopu metali i szkła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska