Historia złotem pisana. Poznaj dziedzictwo głuchołasko-zlatohorskiego zagłębia

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Figury gwarków ozdabiają Szlak Złotych Górników.
Figury gwarków ozdabiają Szlak Złotych Górników. B. Bukała (UM Głuchołazy)
Początki górnictwa złota w okolicy Głuchołaz sięgają pierwszej połowy XIII wieku. Wydobycie cennego kruszcu było motorem napędowym powstania i rozwoju miasta. W 800-lecie istnienia Głuchołazy przypominają o swoich korzeniach i zachęcają do bliższego poznania górniczego dziedzictwa.

„Głuchołasko-Zlatohorskie zagłębie złota” to tytuł nowego przewodnika wydanego przez Urząd Miasta w Głuchołazach. W publikacji zaprezentowano najciekawsze miejsca związane z historią wydobywania złota w rejonie Głuchołaz i sąsiednich Zlatych Hor. Autorem tekstów jest dr Paweł Szymkowicz, historyk i regionalista. Dwujęzyczna książka, napisana w językach polskim i czeskim, została opracowana pod redakcją Bartosza Bukały. W skład zespołu redakcyjnego weszli także Ewelina Litowińska i Piotr Konieczny.

- Publikacja gwarantuje wysoki poziom merytoryczny – przekonują pracownicy magistratu. - Teksty dodatkowo zostały wzbogacone licznymi zdjęciami oraz mapami.

Bezpłatne przewodniki można odebrać w Centrum Informacji Turystycznej w Głuchołazach oraz w Wydziale Promocji, Turystyki i Sportu Urzędu Miejskiego

Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku został odnowiony głuchołaski Szlak Złotych Górników. Na niespełna siedmiokilometrowej trasie ustawiono sześć naturalnych rozmiarów dębowych rzeźb górników złota. Dodatkowo na szlaku zamontowano nowe tablice informacyjne i stworzono miejsca odpoczynku z ławeczkami. Szlak jest wytyczony w północnej części masywu Góry Parkowej. Prowadzi m.in. przez Park Zdrojowy, Przednią Kopę i rezerwat przyrody Nad Białką. Warto wspomnieć, że leżące przy szlaku pozostałości zapory na Sarnim Potoku są uważane za jeden z najstarszych zabytków hydrotechnicznych na Śląsku!.

W okolicy miasta znajduje się kilka wejść do dawnych sztolni. Niestety wstęp do nich jest niemożliwy z powodu żyjących tam nietoperzy. Dlatego osoby chcące bliżej poznać górniczą przeszłość regionu powinny również odwiedzić skansen górnictwa złota zbudowany w sąsiednich Zlatych Horach. Można zobaczyć tam m.in. dawną osadę oraz urządzenia techniczne – młyny i piec – odwzorowane na podstawie zachowanych dokumentów. Zwiedzanie wnętrza z pokazem funkcjonowania urządzeń trwa około pół godziny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska