Ile osób może być na pogrzebie? Jest nowy dekret biskupa opolskiego

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Wideo
od 16 lat
W pogrzebie na cmentarzu może uczestniczyć nie więcej niż 50 osób. Nie powinny one iść w orszaku pogrzebowym. Zakazane są także wszelkie procesje. Takie m.in. ustalenia znalazły się w nowym dekrecie biskupa opolskiego Andrzeja Czai.

Biskup do odwołania przedłużył dyspensę od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej dla wszystkich wiernych przebywających na terenie diecezji opolskiej w niedziele i dni świąteczne.

Na drzwiach kościoła należy wywiesić informację o jego powierzchni użytkowej wraz ze wskazaniem liczby osób, które mogą uczestniczyć w obrzędach religijnych, wg przelicznika: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych, z wyłączeniem celebransa i usługujących.

W przylegających do kościołów placach i parkach nie obowiązuje przelicznik podany wyżej, lecz zasada dystansowania się, zgodnie z którą znajdujące się tam osoby powinny przebywać w odległości minimum ok. 2 m od siebie. Komunii świętej należy udzielać najpierw wiernym znajdującym się wewnątrz kościoła, a następnie tym, którzy stoją na placu przed nim, informując ich uprzednio, aby nie wchodzili do środka świątyni.

Uroczystości pogrzebowe należy ograniczyć do trzeciej stacji (przy grobie). Może brać w nich udział nie więcej niż pięćdziesiąt osób, nie wliczając celebransa, usługujących i pracowników firmy pogrzebowej. Msza pogrzebowa może być odprawiona bez ciała w dniu pogrzebu albo w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłej osoby, z zachowaniem ograniczeń podanych wyżej.

Jak przyjmować Komunię św. w maseczce?

Wierni mają obowiązek zakrywania ust i nosa w obiektach kultu religijnego oraz w ich otoczeniu częścią odzieży, maską, maseczką bądź przyłbicą także podczas trwania obrzędów liturgicznych. Dotyczy to również usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie duchowni i to tylko w trakcie sprawowania kultu religijnego. Przystępując do Komunii świętej wierni winni odsłonić usta, nie dotykając zewnętrznej części elementu ochronnego.

Usta i nos mają mieć zasłonięte wszystkie osoby, tak duchowne, jak świeckie, które przyjmują interesantów w kancelarii parafialnej czy zakrystii.

Nie wolno udostępniać nagrań obrzędów kultu religijnego po ich zakończeniu. Mogą być one jedynie transmitowane w czasie rzeczywistym (live streaming). Wszystkie historyczne nagrania, znajdujące się na stronach internetowych parafii oraz w ich mediach społecznościowych, które zawierają obrzędy religijne, mają być usunięte w ciągu 7. dni, liczonych od dnia ogłoszenia tego dekretu. Można jednak pozostawić zdjęcia.

Biskup podtrzymuje obowiązek codziennego wystawiania Najświętszego Sakramentu w kościołach parafialnych. Wystawienie ma trwać nie krócej niż godzinę. Godziną rozpoczęcia adoracji powinna być Godzina Miłosierdzia (15.00.) W tym czasie należy udzielać Komunii świętej wszystkim, którzy chcą ją przyjąć.

Z uwagi na ograniczenia możliwości sprawowania sakramentu pokuty, niech podstawową formą pojednania z Bogiem i Kościołem pozostanie w tym czasie akt żalu doskonałego.

Wiernym, którzy o to proszą, należy umożliwić przystąpienie do Sakramentu Pokuty w czasie adoracji, przy zachowaniu należytych zabezpieczeń przed zakażeniem. Nie tylko penitent, ale także szafarz sakramentu pokuty w czasie jego sprawowania ma mieć zasłonięte usta i nos.

Należy szczególnie dbać o zasady higieny i myć dokładnie ręce przed każdą czynnością liturgiczną; bezwzględnie powinno się zdezynfekować dłonie także podczas liturgii, bezpośrednio przed rozdzielaniem Komunii Świętej.

Podtrzymane zostało zawieszenie posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Zakazane są wszelkie procesje. W ich miejsce można urządzić nabożeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska