Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 na Uniwersytecie Opolskim. To może być najtrudniejszy rok w jego dziejach

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Na Uniwersytecie  Opolskim zainaugurowano rok akademicki 2022/2023
Na Uniwersytecie Opolskim zainaugurowano rok akademicki 2022/2023 IKA
Dla 9700 studentów i 1400 pracowników Uniwersytetu Opolskiego rozpoczął się nowy rok akademicki. - To może być najtrudniejszy rok w dziejach uczelni - mówi jej rektor.

Będzie ciężko przede wszystkim ze względu na kryzys i drastyczne podwyżki cen energii, które na uczelni podskoczyły o 700 procent.

- To są warunki nie do zaakceptowania. Kiedy pisałem inauguracyjne przemówienie inflacja w Polsce wynosiła 16 procent. Teraz musiałem zrobić korektę, bo już przekroczyła 17 procent. W stosunku do planów finansowych na 2023 rok brakuje mi 16 mln zł. Mam od tego totalny ból głowy - przyznaje rektor UO, prof. Marek Masnyk. - Musimy oszczędzać. Prawdopodobnie w grudniu, a najpóźniej po przerwie świątecznej, 9 stycznia, przejdziemy na czterodniowy tydzień zajęć. W piątki zrobimy zajęcia w trybie online, głównie wykłady. To jest największe wyzwanie, jakiemu musimy podołać.

Tradycyjnie rektor podsumował miniony rok akademicki. Dla Uniwersytetu Opolskiego był to rok sukcesów i umacniania pozycji. Uczelnia znacząco awansowała w dorocznym rankingu szkół wyższych "Perspektyw", plasując się na 30. miejscu w kraju i na 9. wśród polskich uniwersytetów.

- To nie przypadek, tylko rezultat nowoczesnego myślenia o badaniach i dydaktyce. Ten trud naszej społeczności akademickiej bardzo się opłacił - mówił prof. Marek Masnyk.

Rektor podkreślił, że w rankingu "Perspektyw" szczególnie trzy kryteria są dla naszej uczelni ważne: publikacje, które dały UO pierwsze miejsce, efektywność naukowa, która plasuje uczelnię na 9. miejscu i umiędzynarodowienie, które dało naszemu uniwersytetowi 19. miejsce w kraju.

Dużo satysfakcji przyniosła też wyczekiwana ewaluacja jakości naukowej, która zaowocowała przyznaniem pięciu dziedzinom kategorii A, dziesięciu - kategorii B+ i dwóm - kategorii B.

- Te oceny są potwierdzeniem wartości prowadzonych u nas badań naukowych. Od części ocen postanowiliśmy się odwołać, więc niewykluczone, że wynik będzie jeszcze lepszy - mówił rektor i obiecał w tym roku jeszcze bardziej wspierać najlepsze zespoły badawcze uczelni. - Jestem dumny z naszych osiągnięć, ale trzeba też podkreślić, że zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa, ofiarnie wspierając najpierw uchodźców z Afganistanu, a od siedmiu miesięcy uciekinierów z ogarniętej wojną Ukrainy - dodał rektor Masnyk.

Inauguracja roku akademickiego 2022/2023. Zaczynają najlepszy czas w swoim życiu

Ślubowanie i immatrykulacja studentów I roku to najbardziej podniosły moment uroczystości inaugurujących nowy rok akademicki.

Władze uczelni cieszy fakt, że studia na Uniwersytecie Opolskim wciąż są bardzo atrakcyjne dla młodzieży, nie tylko z naszego regionu. O przyjęcie ubiegało 10600 osób, o 400 więcej, niż przed rokiem. Ostatecznie przyjęto 2865 osób na studia pierwszego stopnia, a łącznie niemal 3,5 tysiąca studentów.

- Bardzo podoba mi się opolska uczelnia i samo miasto. Uniwersytet robi wrażenie nowoczesnością. Jestem przekonana, że zaczynam najlepszy czas w moim życiu - powiedziała Paulina, która do Opola przyjechała spod Częstochowy i rozpoczęła studia na Wydziale Prawa i Administracji.

- Marzyłam o medycynie i wcale nie szukałam szczęścia na renomowanych uczelniach. Kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim stwarza świetne warunki do nauki, ma nowoczesne pracownie i sprzęt. W przyszłości chciałabym być kardiologiem, a tu jest bardzo dobra kardiologia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. To wszystko sprawiło, że wybrałam Opole - powiedziała Iga z kierunku lekarskiego.

Z rozpoczęcia roku akademickiego cieszą się też władze miasta.

- Studenci dodają miastu kolorytu, ożywiają je. Niech im się wiedzie jak najlepiej - życzył prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.

Tradycyjnie uroczystości zakończyła dawna pieśń studentów "Gaudeamus igitur"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska