Jak dobrze zaplanować oświetlenie ogrodu

fot. www.we-dwoje.pl
Strumień światła skierowany na drzewa wydobywa z nich piękno niewidoczne w ciągu dnia.
Strumień światła skierowany na drzewa wydobywa z nich piękno niewidoczne w ciągu dnia. fot. www.we-dwoje.pl
Światło w ogrodzie daje jego użytkownikom poczucie bezpieczeństwa, rozprasza mrok, a jednym pstryknięciem możemy wyczarować wieczorem magiczny nastrój.

Oświetlenie ogrodu powinno się wykonać wtedy, gdy go zakładamy. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, jeśli prace powierzymy ogrodnikowi, bo ten, po wykonaniu projektu, będzie wiedział, jak będą wyglądały posadzone rośliny za kilka lat i które fragmenty ogrodu warto oświetlić, aby wydobyć z mroku ich urodę.

- Najczęściej po wybudowaniu domu brakuje pieniędzy na zagospodarowanie otoczenia, więc ludzie tworzą ogród latami - zauważa Andrzej Bosak, architekt krajobrazu z Opola. Dlatego warto przede wszystkim oświetlić ścieżki prowadzące od wejścia do ogrodu. Z pewnością nie popełnimy żadnego błędu, jeśli oświetlimy taras oraz miejsce w głębi ogrodu, w którym najczęściej przebywamy - okolice grilla czy altany.

Niektóre lampy mogą się świecić codziennie, a inne będą pełnić funkcję dekoracyjną i zapalimy je okazjonalnie, na przykład podczas urządzania ogrodowego przyjęcia.

W sklepach jest taki wybór lamp ogrodowych, że bez trudu dopasujemy je do naszego ogrodu. Przy ich wyborze musimy brać pod uwagę architekturę domu i styl ogrodu. Jeśli w drzwiach weściowych mamy szkło witrażowe, możemy dopasować do nich kinkiet i lampki z witrażami.

Do nowoczesnej architektury dobierzmy proste lampy bez ozdobników. Do elementów drewnianych na elewacji świetnie będą wyglądały lampy na wysokim, prostokątnym drewnianym postumencie.

Zwolennicy stylu romantycznego mogą postawić wysokie lampy stylizowane na dawne latarnie uliczne.
Miłośnicy efektów specjalnych w ogrodzie zwrócą się zapewne ku punktowym lampkom ledowym, które nie pełnią roli latarni, lecz punktowo oświetlają nikłym światłem roślinę lub kamień w ogrodzie.

Takie oświetlenie może być montowane w płytach chodnikowych lub między kostkami. Umieszczone w jednakowych odległościach, wyznaczają drogę do domu lub altany. Bardzo efektownie wygląda oświetlona fontanna, kaskada lub oczko wodne.

Na akwen, z którego jesteśmy dumni, możemy skierować reflektorek, który wydobędzie z ciemności spory fragment tafli wody. Możemy też kupić lampki, które nadają się do zanurzania w wodzie, i podziwiać w świetle podwodne życie lokatorów oczka.

Oświetlać można wszystkie elementy ogrodu - krzewy i drzewa, które są piękne nie tylko latem, ale także zimą.

Jeśli planujemy montaż ogrodowego oświetlenia wtedy, gdy ogród istnieje kilka lat i trudno nam podjąć decyzję, które fragmenty roślin oświetlić, warto najpierw pochodzić po ogrodzie z latarką i odpowiednio ustawiać światło, a dopiero potem ciągnąć kable lub kłaść lampki solarne.

Te ostatnie są nie tylko bardzo wygodne, ale i tanie. Zakończone szpikulcami można wbić w ziemię w dowolnym miejscu i przestawiać zgodnie z tym, jaką koncepcję oświetlenia przyjmiemy. Kumulują światło słoneczne nawet o mniejszym natężeniu i mogą świecić także zimą.

Ile kosztują lampy oświetlające otoczenie domu

Komplet lamp w stylu retro: 108 - 194 zł
Lampy w drewnianej obudowie na słupku:
wys. 50 cm - 124 zł
wys. 87 cm - 157 cm
kinkiet - 108 zł
Lampka ledowa punktowa wodna - 63 zł
Lampki do montowania w chodniku - 95 zł Lampki solarne pływające - 18 zł
Lampki solarne czarne - 11 zł
Lampki solarne w miedzianej obudowie - 18 zł
Lampki - motylki - 23 zł
Lampka wys. 55 cm - 138 zł
Lampka wys. 117 cm - 178 zł
Latarnia wys.168 cm - 194 zł
Lampy witrażowe:
kinkiet: 55 zł
lampa mała - 59 zł
lampa średnia - 83 zł
Nowoczesne lampy z kulistymi kloszami:
lampa mała, o wys. 40 cm - 33 zł
lampa wys. 70 cm - 38 zł
Nieco droższe są lampy o tym samym kształcie, ale w czarnej obudowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska