Jak Olesno odrodziło się z gruzów

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Tak wyglądał rynek w Oleśnie w 1945 roku po wyzwoleniu miasta przez Armię Czerwoną. Sowieci podpalili całe miasto.
Tak wyglądał rynek w Oleśnie w 1945 roku po wyzwoleniu miasta przez Armię Czerwoną. Sowieci podpalili całe miasto. Oleskie Muzeum Regionalne
Armia Czerwona zniszczyła w 1945 roku ok. 70-75 procent miasta! Odbudowa trwała długo.

Sowieci weszli do Olesna 20 stycznia 1945 roku. Dla radzieckich sołdatów był to Rosenberg, jedno z nadgranicznych niemieckich miast, dlatego nie oszczędzali nikogo i niczego. Mimo iż Olesna nie broniły wojska niemieckie, Sowieci plądrowali i podpalali budynki.

W ciągu trzech dni miasto zostało zniszczone w ok. 70-75 procentach. Najpierw trzeba było usunąć ruiny, a odbudowa była mozolna i trwała wiele powojennych lat.

W 1952 roku uruchomiono w Oleśnie program budownictwa uspołecznionego. Z puli rad narodowych zbudowano 64 budynki mieszkalne z 1585 izbami (w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przeliczano zbudowane mieszkania właśnie na izby, czyli pokoje. Często zdarzał się, że do jednego mieszkania czy domy kwaterowano kilka rodzin, każda dostawała jedną izbę).

W 1959 roku w Oleśnie powstała Spółdzielnia Mieszkaniowa. Do 1973 roku wybudowała 10 bloków mieszkalnych.

Budynki mieszkalne budowały też duże zakłady pracy: do 1973 roku powstało ich 11.

Najwięcej budowano jednak domków jednorodzinnych. W latach 1945-1973 zbudowano ich 876.

W 1951 roku w Oleśnie zbudowano 10-kilometrową sieć gazową i uruchomiono miejską gazownię. W latach 70. do miasta doprowadzono linię gazu ziemnego.

Tuż po wojnie w Oleśnie największymi zakładami pracy były młyn, mleczarnia i tartak.

W latach siedemdziesiątych działały już: Fabryka Armatury, Spółdzielnia Pracy Włókniarzy „Oleśnianka”, Spółdzielnia Inwalidów, Spółdzielnia Meblarska, Spółdzielnia Wielobranżowa, piekarnia, masarnia, cegielnia, rozlewnia piwa i wytwórnia wód gazowanych WSS „Społem”.

Zbudowano wiele zakładów mechanizacji rolnictwa: Państwowy Ośrodek Maszynowy, Spółdzielnia Kółek Rolniczych, Rejonowy Zakład Budownictwa Wiejskiego, utworzono też zajezdnię Przedsiębiorstwa Sprzętowo-Transportowego Budownictwa Rolniczego. W miejscu, gdzie dzisiaj stoją Biedronka i Netto, była zajezdnia autobusowa.

Rozwiano bazę turystyczną: wyremontowano poniemiecki basen plenerowy w Oleśnie (działa do dzisiaj), uruchomiono kąpieliska w Wachowicach i Starym Oleśnie (dzisiejszy Anpol), a w Kucobach zbudowano ośrodek kemping owy z basenem, zalewem i piaszczystą plażą.

Za prężną odbudowę miasta Rada Państwa przyznała Olesnu na wniosek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w 1978 roku Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Pamiątką tego odznaczenia są krzyże na witaczach, stojących do dzisiaj przy drogach wjazdowych do Olesna.

Korzystałem z broszury „Olesno - miasto odznaczone Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska