Jak zarejestrować agencję pracy w Niemczech?

Edyta Hanszke [email protected] 77 48 49 528
Otwarcie niemieckiego rynku oznacza zmiany także dla polskich firm pośredniczących w zatrudnieniu naszych rodaków za Odrą. (fot. sxc.hu)
Otwarcie niemieckiego rynku oznacza zmiany także dla polskich firm pośredniczących w zatrudnieniu naszych rodaków za Odrą. (fot. sxc.hu)
Otwarcie niemieckiego rynku pracy oznacza, że polskie agencje pracy tymczasowej będą się musiały zarejestrować w tym kraju.

Polscy pośrednicy pracy muszą przygotować się na otwarcie rynku pracy w Niemczech w 2011 r. Działalność gospodarczą związaną z zarobkowym oddelegowywaniem pracowników do pracy u innego pracodawcy można prowadzić generalnie w każdej formie prawnej.

Zobacz: Niemiecki rynek pracy zostanie otwarty dla Polaków 1 Maja 2011 roku

Jednak większość istniejących już agencji pracy tymczasowej w Niemczech wybrała jako formę działalności spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Starająca się o legalizację agencja będzie musiała złożyć wniosek o pozwolenie na działalność na niemieckim rynku pracy.

Wcześniej musi zgromadzić następujące dokumenty:

  • numer przedsiębiorstwa nadany w urzędzie pracy
  • numer podatkowy nadany w urzędzie skarbowym
  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego

Dodatkowo agencje, które będą chciały oddelegowywać pracowników do pracy u innego pracodawcy, muszą wypełnić wniosek, w którym zawarte są pytania o przedsiębiorstwo, ale także i osobiste pytania skierowane do osoby wnioskującej.

Zobacz: Zawieramy umowę z agencją pośrednictwa pracy

Do składanego wniosku muszą zostać dołączone następujące dokumenty:

  • aktualny wyciąg z rejestru handlowego, jeżeli firma podlega wpisowi lub dobrowolnie zostaje wpisana
  • kopia umowy spółki konieczna do ustalenia stosunku prawnego
  • egzemplarz dokumentu potwierdzającego zarejestrowanie działalności gospodarczej
  • dowód potwierdzający niekaralność zarówno osoby wnioskującej - przedstawiciela prawnego, jak i kierownika oddziału będącego na terenie Niemiec w celu ustalenia osobistych kwalifikacji
  • odpowiednio do rodzaju działalności w urzędzie ds. porządkowych i bezpieczeństwa publicznego trzeba złożyć wniosek o wyciąg z centralnego urzędu działalności gospodarczej: dla osób prawnych i bez osobowości prawnej jest to GZR4, a w innych przypadkach GZR3
  • zaświadczenie o niezaleganiu w płaceniu składek i podatków
  • zaświadczenie o niezaleganiu wobec głównej kasy chorych odnośnie wypożyczanych pracowników
  • deklaracja zgody na wykazywanie dochodów przed urzędem skarbowym

Do wniosku konieczne jest także załączenie wzoru umowy o wypożyczenie pracownika innemu pracodawcy, jak również wzór umowy o przekazanie pracownika. Merytoryczna kontrola umów nie ma większego wpływu na proces składania wniosku, ale treść przedłożonych umów ma bardzo duże znaczenie przy późniejszej kontroli.

Aby zapewnić wystarczającą wiarygodność i wypłacalność agencji pracy potrzebne jest 10 tys. euro na każdych pięciu wypożyczanych pracowników. Każdy kolejny pracownik wypożyczany to dodatkowe 2 tys. euro zabezpieczenia finansowego. Jeżeli agencja pracy chce przykładowo wypożyczyć 100 pracowników, to musi posiadać min. 200 tys. euro.

Tekst powstał w oparciu o informacje z portalu www.finanzamt.pl i kancelarii K&W

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska