Jakie korzyści ma pracodawca zatrudniając osoby niepełnosprawne? Cz.II

Edyta Hanszke [email protected] 77 44 32 587
Pracodawcy, którzy nie zatrudniają odpowiedniej liczby niepełnosprawnych, muszą dokonywać obowiązkowych wpłat na PFRON. (fot. sxc)
Pracodawcy, którzy nie zatrudniają odpowiedniej liczby niepełnosprawnych, muszą dokonywać obowiązkowych wpłat na PFRON. (fot. sxc)
Zatrudniający może dostać zwrot kosztów utrzymania asystenta dla niepełnosprawnego.

Dofinansowanie na asystenta

Pracodawca decydujący się na zatrudnienie niepełnosprawnego może otrzymać z PFRON zwrot miesięcznych kosztów dla pracowników pomagających takiemu niepełnosprawnemu.

Zobacz: Jakie korzyści ma pracodawca zatrudniając osoby niepełnosprawne?

Pomoc asystenta może obejmować czynności ułatwiające komunikowanie się z otoczeniem, a także zajęcia niemożliwe lub trudne do samodzielnego wykonania przez niepełnosprawnego na stanowisku pracy. Udzielenie tej pomocy leży w gestii starosty. 

Refundacja za szkolenie

Pracodawca może również zwrócić się do starosty z wnioskiem o refundację kosztów szkolenia zatrudnionych u siebie osób niepełnosprawnych do wysokości 80% tych kosztów, nie więcej jednak, niż do wysokości dwukrotnego przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę.

Niższe wpłaty na PFRON

Pracodawcy, którzy nie zatrudniają odpowiedniej liczby niepełnosprawnych, muszą dokonywać obowiązkowych wpłat na PFRON.

Jeśli jednak nabędą usługi (za wyjątkiem handlowych) lub produkty pracodawcy, zatrudniającego co najmniej 25 pracowników, w tym co najmniej 10% osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, nabywają prawo do obniżenia wysokości obowiązkowych wpłat na ten fundusz.

Zobacz: Prawo pracy a niepełnosprawni

- System wspierania pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne jest rozbudowany – ocenia Małgorzata Tylewicz, doradca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. - Nie oznacza to, że jest to system idealny. Niestety, wciąż silne zbiurokratyzowanie i mnogość skomplikowanych procedur powodują, że wielu pracodawców woli płacić kary na PFRON niż podjąć ryzykowne, w swoim mniemaniu, działania polegające na łamaniu barier między osobami pełno- a niepełnosprawnymi. Dlatego konieczne są dalsze zmiany w prawie, żeby uprosić procedury, a tym samym zachęcić pracodawców. Tym m.in. zajmuje się nasza organizacja,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska