Jakie przysługuja nam prawa w razie choroby - II część poradnika

Małgorzata Fedorowicz, Joanna Mentel
Nie zawsze potrzebne jest skierowanie. (fot. sxc)
Nie zawsze potrzebne jest skierowanie. (fot. sxc)
Kiedy możesz zamówić darmowy przewóz karetką? Co wyleczy ci bezpłatnie dentysta i do których specjalistów potrzebujesz skierowania?

Zdarza się, że pacjent z powodu choroby nie może o własnych siłach pojechać z domu np. do lekarza specjalisty lub do szpitala. Wtedy może skorzystać z bezpłatnego przewozu karetką, czyli z tzw. transportu sanitarnego. Płaci za to NFZ.

 

Bezpłatny przewóz należy się w następujących okolicznościach:

 

w przypadku dysfunkcji narządu uniemożliwiającej pacjentowi korzystanie ze środka transportu publicznego: autobusu, pociągu itp.

w sytuacji, gdy pacjent zostaje przekazany bezpośrednio po wypisie ze szpitala, celem dalszego leczenia - do oddziału rehabilitacji lub jest kierowany do innej placówki medycznej

w przypadku konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia w zakładzie opieki zdrowotnej (jeśli lekarz podstawowej opieki zdrowotnej stwierdzi taką potrzebę w trakcie domowej wizyty u chorego lub po zbadaniu go w przychodni)

jeśli chory przebywający w szpitalu wymaga dodatkowych badań lub konsultacji w innej placówce (jest tam zawieziony i przywieziony z powrotem).

 

Zlecenia na przewóz - w zależności od sytuacji - wydaje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz wypisujący pacjenta ze szpitala, lekarz specjalista.

 

Gdy rozboli cię ząb

 

W razie nagłego bólu zęba (w nocy, soboty, niedziele i święta) szukaj pomocy w dyżurnych gabinetach stomatologicznych:

 

Opole ul. Mickiewicza 2 - telefon: 504 531 898

Brzeg ul. Ziemi Tarnowskiej 3 - telefon: 508 259 499

 

Bólowa pomoc stomatologiczna jest udzielana od godz. 19 do 7. Najlepiej wcześniej zadzwonić i się umówić.

 

Wizyta u stomatologa

 

Wizyta u lekarza dentysty nie wymaga skierowania, a każdy ubezpieczony ma prawo do bezpłatnych świadczeń oraz materiałów gwarantowanych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 listopada 2004 roku. 

 

Od stycznia 2008 roku nieco zmieniły się zasady i pacjent może dopłacać do materiałów ponadstandartowych. Wystarczy, że napisze wniosek.

 

Jeśli jesteś ubezpieczony, to ci się należy:

 

badanie stomatologiczne raz w roku

kontrola jamy ustnej 3 razy do roku

dwa zdjęcia jamy ustnej w ciągu roku, znieczulenie

leczenie próchnicy zębów

świadczenia z zakresu leczenia kanałowego (endodontyczne) zębów z wyłączeniem zębów przedtrzonowych i trzonowych 

usunięcie złogów nazębnych 1 raz w ciągu roku w obrębie całego uzębienia 

leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej 

usunięcie zęba oraz niektóre zabiegi chirurgiczne 

leczenie protetyczne z zastosowaniem protez akrylowych w szczęce i żuchwie raz na 5 lat, przy minimum 5 brakujących zębach 

naprawa protez raz na 2 lata w większym zakresie z wyciskiem, w tym również podścielenie protezy 

osobom upośledzonym umysłowo w stopniu znacznym lub głębokim, jeżeli wynika to ze wskazań medycznych, przysługuje bezpłatnie znieczulenie ogólne i kompozytowe materiały światłoutwardzalne do wypełnień.

 

Dzieciom i młodzieży do lat 18 przysługuje:

 

pierwsza wizyta u stomatologa dzieci, które nie ukończyły 6. roku życia (w ramach profilaktyki jednorazowe zabezpieczenie lakiem bruzd "szóstek" przed ukończeniem 7. roku życia) 

lakierowanie wszystkich zębów stałych 

impregnacja zębiny zębów mlecznych 

całkowite opracowanie i odbudowa ubytku zęba mlecznego 

kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych 

leczenie kanałowe (endodontyczne) wszystkich zębów z wyłączeniem leczenia zębów z miazgą zgorzelinową posiadających trzy i więcej kanały 

leczenie chorób przyzębia 

zabiegi chirurgiczne takie jak: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, operacyjne usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych, resekcja wierzchołka korzenia zębów przednich 

leczenie ortodontyczne wad zgryzu z zastosowaniem aparatu ruchomego do końca 12. roku życia oraz kontrola aparatu wykonanego w ramach świadczeń gwarantowanych do ukończenia przez dziecko 13. roku życia 

raz w trakcie całego leczenia ortodontycznego zdjęcie całościowe szczęki (pantomograficzne) oraz naprawa aparatu (raz w roku kalendarzowym do ukończenia 13. roku życia) 

korekcyjne szlifowanie zębów 

proteza dziecięca częściowa i całkowita

Kobiety w ciąży i połogu mogą raz na 6 miesięcy usunąć złogi nazębne i raz na kwartał skontrolować uzębienie.

 

Materiały stomatologiczne

 

W ramach ubezpieczenia, białym materiałem chemoutwardzalnym stomatolog może wypełnić jedynie ubytki w zębach przednich (górnych i dolnych od trójki do trójki), w pozostałych zostanie użyty amalgamat lub cement glacjonomerowy. 

 

Światłoutwardzalny materiał kompozytowy, laki szczelinowe, lakiery, cement chirurgiczny jako opatrunek przy zabiegach w obrębie przyzębia przysługują (w zębach od trójki do trójki, górnych i dolnych) dzieciom i młodzieży do 18. roku życia.

 

Bez skierowania

 

Nie zawsze musisz mieć skierowanie do lekarza specjalisty. Bez problemu i zbędnych formalności powinni przyjąć cię w razie potrzeby:

 

ginekolog i położnik

dentysta

dermatolog

wenerolog

onkolog

okulista

psychiatra.

 

Do pozostałych specjalistów wystawi ci skierowanie lekarz pierwszego kontaktu.

 

Do zastrzyku pogotowie nie przyjedzie

 

Rodzina przewlekle chorego (np. na choroby nowotworowe) ma prawo wezwać pogotowie, jeśli chory straci przytomność lub dojdzie do ostrych zaburzeń. 

 

- Dyspozytor musi wówczas przyjąć zgłoszenie. Może jednak odmówić, jeśli lekarz zostanie wezwany np. do podania zastrzyku - twierdzi dr Roman Kolek, wicedyrektor ds. medycznych w opolskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. - Takie usługi świadczą pielęgniarki i lekarze z Domowego Hospicjum, którzy opiekują się chorym na co dzień.

Uwaga

 

Jeżeli termin przyjęcia na rehabilitację nie następuje bezpośrednio po wypisie ze szpitala, to o tym, czy pacjentowi należy się przewóz karetką w późniejszym terminie, decyduje lekarz POZ. Zawsze musi być uwzględniona dysfunkcja ruchu narządu ruchu.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska