Jakie szkolenia warto dziś ukończyć?

Dorota Richter [email protected] 77 44 32 568
Mężczyźni, którzy chcą mieć atut w ręku, starając się o pracę, powinni wybierać np. kurs operatorów ładowarek. (fot. archiwum)
Mężczyźni, którzy chcą mieć atut w ręku, starając się o pracę, powinni wybierać np. kurs operatorów ładowarek. (fot. archiwum)
Nauka zawodu, w którym i tak nie ma pracy, to strata czasu i pieniędzy - uważa prezes jednej z opolskich firm szkoleniowych.

Dziś specjalista z odpowiednimi uprawnieniami ze znalezieniem pracy nie powinien mieć problemu - przekonuje Stanisław Sidzina, prezes Towarzystwa Oświatowo-Naukowego Inter-Wiedza z Opola.

Zobacz: Opolszczyzna > Szkolenia branżowe i przynoszące oszczędności cieszą się powodzeniem

Dlatego osoby, które chcą zmieniać swoje kwalifikacje powinny dobrze zastanowić się, w jakim charakterze chcą pracować i czy po zdobyciu uprawnień znajdą zatrudnienie.

Z analiz opolskiego rynku pracy wynika, że dziś wzięcie mają fachowcy z takich branż jak budownictwo, drogownictwo oraz specjaliści do pracy w kopalniach surowców skalnych, piasku czy żwiru.

Jest też zapotrzebowanie na operatorów maszyn ciężkich z uprawnieniami państwowymi.

Mężczyźni, którzy chcą mieć atut w ręku, starając się o pracę, powinni wybierać między kursami: operatorów koparek, ładowarek, koparko-ładowarek, walców, spycharki, kruszarek czy różnego rodzaju żurawi: samojezdnych, przewoźnych, wieżowych.

- Przydatne są też uprawnienia do obsługi węzłów betoniarskich oraz pomp do betonu - wymienia prezes Stanisław Sidzina. - Poza tym poszukiwani są operatorzy agregatów tynkarskich, ubijarek i zagęszczarek wibracyjnych, pił mechanicznych do ścinki drzew.

Kobiety mają mniejszy wybór. Dla nich na rynku są szkolenia: kadrowo-płacowe, sekretarki-asystentki, księgowości komputerowej.

Zobacz: Brzeg. Pomoc dla młodych matek, które chcą wrócić do pracy

Kursy opiekunek dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych cieszą się ostatnio coraz większym zainteresowaniem Opolan. - Zapotrzebowanie na te zawody będzie, szczególnie jak otworzy się niemiecki rynek pracy - ocenia prezes Inter-Wiedzy.

Odradza on natomiast kształcenie się w zawodach spawaczy czy stolarzy. Tych fachowców jest już na regionalnym rynku wielu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska