Jazdę samochodem zacznij od ustawienia fotela

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Z nysaninem Pawłem Dytką, drugim wicemistrzem Polski w rajdach samochodowych w klasie N, właścicielem szkoły bezpiecznej jazdy i twarzą akcji "Jedź bezpiecznie".

- Nasze bezpieczeństwo zależy nie tylko od przestrzegania przepisów na drodze, ale i od odpowiedniej pozycji, jaką zajmiemy za kierownicą.
- To prawda. Ustawienie fotela jest bardzo ważne. Podczas prowadzenia samochodu kierowca powinien przyjąć pozycję zasadniczą. W tym celu należy ustawić siedzisko fotela w taki sposób, aby lewa noga przy wciśniętym pedale sprzęgła była lekko ugięta w kolanie. Oparcie fotela należy ustawić tak, aby ręka chwytająca kierownicę na godzinie dwunastej była minimalnie ugięta w łokciu. Należy przy tym pamiętać, że plecy nie mogą odrywać się od oparcia. Natomiast prawidłowy sposób trzymania kierownicy podczas jazdy na wprost to - porównując koło kierownicy do tarczy zegara - za piętnaście trzecia. Dodatkowo ten układ rąk pozwala na obsługę przyrządów na kolumnie kierowniczej bez odrywania rąk od kierownicy.

- Co będzie, jeśli nie dostosujemy się do tego?
- Zbyt bliskie przysunięcie fotela do przodu i jazda "z twarzą na szybie" ogranicza ruchy i jest przez to niebezpieczna, gdyż kierowca może nie zdążyć dokonać manewru w sytuacji awaryjnej. Równie niebezpieczne jest jeżdżenie ze zbyt daleko odsuniętym fotelem, bo stopy mogą nam się ześlizgnąć za pedałów, a ręce nie będą w stanie wykonać pełnego obrotu kierownicy. Takie ułożenie dłoni na kole kierownicy także nie zapewnia pełnej kontroli nad samochodem.

- Powodem wielu urazów spowodowanych wypadkami jest nieprawidłowe ustawienie zagłówka. Jak powinniśmy to zrobić?
- Wierzchołek zagłówka powinien być ustawiony na wysokości czubka głowy. Odległość pomiędzy głową a zagłówkiem powinna wynosić mniej więcej szerokość dwóch palców. Inaczej podczas wypadku, gdy głowa zostanie odrzucona do tyłu - może doprowadzić do połamania kręgów szyjnych i śmierci.
- Na koniec kilka słów o umieszczeniu bagażu.
- W czasie wypadku źle zapakowane walizki z ogromną siłą lecą na przód samochodu, po drodze miażdżąc pasażerów. Dlatego trzeba je rozmieścić z głową. Oto kilka zasad. Najważniejszą z nich jest ta, że ciężkie przedmioty powinny zawsze znajdować się na dole bagażnika. Dzięki temu ograniczymy ryzyko związane z wypadaniem ich do przodu w czasie wypadku. Natomiast lżejsze przedmioty takie jak torby sportowe itp. powinno się zapakować w taki sposób, żeby wypełniły puste miejsce wokół cięższych przedmiotów. Należy unikać pakowania bagaży powyżej linii tylnych siedzeń. Wszystko wystające ponad nimi może wylecieć do przodu, narażając pasażerów na obrażenia w czasie gwałtownego hamowania lub stłuczki. I jeszcze jedno. Pamiętajmy, że obciążenie tyłu podnosi przód samochodu. Wówczas prowadzi się go trudniej. Aby uniknąć oślepiania samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka w nocy, światła powinny być odpowiednio przestawione.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska