Jubileuszowy tydzień na Uniwersytecie Opolskim

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Rok 1960. Na zdjęciu III rok matematyki  z wykładowcą Rościsławem Oniszczykiem. Pokazywane tu zdjęcia to fragment prezentacji stworzonej z okazji jubileuszu instytutu.
Rok 1960. Na zdjęciu III rok matematyki z wykładowcą Rościsławem Oniszczykiem. Pokazywane tu zdjęcia to fragment prezentacji stworzonej z okazji jubileuszu instytutu. Archiwum
W sobotę swoją sześćdziesiątkę świętuje instytut matematyki. Jutro z kolei święto UO. W trakcie uroczystości prof. Franciszek Grucza otrzyma doktorat honorowy.

Ważne

Rok 1978. Dr Dymitr Słezion rozwiązuje problem matematyczny podczas konferencji naukowej.
Rok 1978. Dr Dymitr Słezion rozwiązuje problem matematyczny podczas konferencji naukowej. Archiwum

Rok 1978. Dr Dymitr Słezion rozwiązuje problem matematyczny podczas konferencji naukowej.
(fot. Archiwum)

Ważne

Jutro Święto Uniwersytetu Opolskiego. 10 marca przypada 21. rocznica powołania UO. Z tej okazji uczelnia - jak co roku - przyznaje tytuł doktora honoris causa. W tym roku odbierze go prof. Franciszek Grucza, wybitny polski językoznawca, germanista, pedagog, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. Na co dzień naukowiec zajmuje się problematyką polsko-niemieckiej koegzystencji kulturowej, jest też twórcą glottodydaktyki (dyscyplina, która ma za zadanie przygotować dzieci do nauki czytania i pisania). Prof. Grucza zajmuje się także praktyką kształcenia nauczycieli języków obcych.

Uroczystość odbędzie się w Auli Błękitnej Collegium Maius. Laudację wygłosi prof. Maria Katarzyna Lasatowicz. Na wieczór zaplanowano w Studenckim Centrum Kultury koncert z okazji 21. rocznicy powołania Uniwersytetu Opolskiego pod tytułem "Historia zaklęta w piosenkach". Wśród wykonawców będą wokaliści będący absolwentami Alma Mater Opoliensis, m.in. Jarosław Wasik, Anna Piechurska, Gabriela Machej, Basia Beuth, Łukasz Szuba, Michał Bober.

Z okazji jubileuszu Instytut Matematyki i Informatyki UO organizuje konferencję pt. "60 lat matematyki akademickiej w Opolu". Spotkanie rozpocznie się o godz.12 w Studenckim Centrum Kultury UO.

- Zaprosiliśmy przede wszystkim naszych emerytów, ale także władze uczelni i wszystkie osoby, które współpracowały z naszym instytutem, tworzyły opolską matematykę lub mają jakiś wkład w jej rozwój - mówi dr Jerzy Michael, przewodniczący komitetu organizacyjnego.

Konferencję podzielono na trzy części. Pierwsza to wykłady okolicznościowe, druga - wystawa przygotowana w Studenckim Centrum Kultury, trzecia - artystyczna (wspólne śpiewanie piosenek przez pracowników i studentów).

Pierwsi studenci matematyki z Opolszczyzny rozpoczęli studia na kierunku nauczycielskim matematyki we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w 1950 r. Cztery lata później zapadła decyzja władz Dolnego Śląska o przeniesieniu tej uczelni do Opola. Przeniesiono nie tylko pracowników naukowych ale i wszystkich studentów (ponad 440 osoby).

Rok 2011. Prof. Grzegorz Karch podczas wykładu pt. „Rozwiązania samopodobne w równaniach różniczkowych cząstkowych”.
Rok 2011. Prof. Grzegorz Karch podczas wykładu pt. „Rozwiązania samopodobne w równaniach różniczkowych cząstkowych”. Archiwum

Rok 2011. Prof. Grzegorz Karch podczas wykładu pt. "Rozwiązania samopodobne w równaniach różniczkowych cząstkowych".
(fot. Archiwum)

- W 1954 r. powołano Katedrę Matematyki pod kierunkiem Jerzego Słupeckiego. Natomiast Wydział Matematyczno-Fizyczny WSP w Opolu rozpoczął działalność dwa lata później. Początkowo zajęcia odbywały się przy ul. Luboszyckiej w Opolu (obecnie budynki stanowią własność Politechniki Opolskiej - red.), a później w gmachu głównym przy ul. Oleskiej 48, gdzie funkcjonuje do dziś - mówi dr Michael.

Po przeniesieniu uczelni do Opola wydział był cały czas rozbudowywany. Do jego rozwoju poza prof. Słupeckim szczególnie przyczynili się: doc. dr Zbigniew Romanowicz, prof. Grzegorz Bryll, prof. Katarzyna Hałkowska, prof. Krystyna Piróg-Rzepecka, prof. Urszula Wybraniec-Skardawska i prof. Bolesław Gleichgewicht.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska