JuraPark powstaje w podpolskim Krasiejowie. To będzie rewelacja!

Witold Chojnacki
Największe na świecie modele dinozaurów, trzystumetrowy, multimedialny tunel czasu. W sobotę w magazynie nto wszystko o budowanym w Krasiejowie największym w Europie JuraParku.
Tak powstaje Jurapark w Krasiejowie. Najwieksze na świecie modele dinozaurów, trzystumetrowy, multimedialny tunel czasu. Otwarcie parku edukacyjno-rozrywkowego w czerwcu.

Jurapark w Krasiejowie. Zobacz, jak powstaje

JuraPark powstaje w podpolskim Krasiejowie. To będzie rewelacja!
Witold Chojnacki

(fot. Witold Chojnacki)

- Proszę nas zrozumieć: jeśli to ma być turystyczny hit, to nie możemy wszystkiego ujawniać przed dniem otwarcia JuraParku - tłumaczy na powitanie dr Andrzej Boczarowski z Uniwersytetu Śląskiego.

Łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Bo łby dwóch 18-metrowych brachiozaurów można zobaczyć z okien pociągów relacji Fosowskie - Opole, które przejeżdżają kilkadziesiąt metrów od kopalni iłów w Krasiejowie.

I nic dziwnego, że podekscytowani pasażerowie opowiadają sobie o tym, co tam w Krasiejowie od minionego lata wyrosło.

Bo, przypomnijmy, budowa postępuje w ekspresowym tempie.

JuraPark powstaje w podpolskim Krasiejowie. To będzie rewelacja!
Witold Chojnacki

(fot. Witold Chojnacki)

Ruszyła w lipcu minionego roku, a już 1 czerwca tego roku do JuraParku wejdą pierwsi turyści.

Choć umowa z gminą Ozimek, podpisana w lipcu 2007 roku, dawała Delcie z Ostrowca Świętokrzyskiego cztery lata na sfinalizowanie inwestycji.

I kolejny sekret: Tunel Czasu.

- Hm, co by o nim opowiedzieć - zastanawiał się Boczarowski. - Powiem tak: szanujemy historię tego miejsca, dlatego turyści wejdą w epokę triasu. Ale nie od razu, Tunel Czasu będzie taką bramą, która ich podprowadzi. Ma 300 metrów, zwiedzający przemierzą go kolejką i zapewniam, że nigdy nie zapomną tego, co po drodze zobaczą. Mamy multimedialną prezentację wyliczoną do sekundy...

Naukowcy prowadzą nas w stronę Zuzi, która leży sobie na boku i czeka, aż ktoś ustawi ją do pionu.

Zuzia to krasiejowska wersja sławnej Sue, niemal kompletnego (92 procent) szkieletu tyranozaura rexa, który stoi w muzeum w Chicago.

- Tyranozaura znają wszyscy. Ale turystom da do myślenia informacja, że praca nad tą rekonstrukcją zajęła nam dziewięć miesięcy - opowiada Boczarowski. - Jest etap projektowania, potem każda z naszych rekonstrukcji wchodzi w etap plastelinowego ludka, ale na koniec trzeba było ręcznie nakleić tysiące łusek i piór. To benedyktyńska robota.

Jakie atrakcje czekają jeszcze w parku edukacyjno-rozrywkowym w Krasiejowie - sprawdź w sobotę w Magazynie Nowej Trybuny Opolskiej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska