Kamiennik. 700 lat temu wyznaczały granicę, dziś to unikatowe zabytki w skali całego kraju. Znacie granicę św. Jana?

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Słup graniczny dawnego księstwa biskupiego. „Granica Św. Jana” w miejscowości Lipniki powstała w latach 1290-1320.
Słup graniczny dawnego księstwa biskupiego. „Granica Św. Jana” w miejscowości Lipniki powstała w latach 1290-1320. Urząd Gminy Kamiennik / Maci
Nie trzeba odbywać dalekich podróży, aby spotkać ślady dawnych czasów. Dowody na to są w gminie Kamiennik, gdzie niemal w każdej wsi znajdziemy wyjątkowe skarby kultury. Do najcenniejszych z nich należą 700-letnie słupy graniczne.

Bardzo cennym śladem przeszłości jest przebiegająca przez gminę Kamiennik Granica św. Jana, czyli granica posiadłości biskupów wrocławskich. Nazwa odwołuje się do patrona katedry i diecezji wrocławskiej, którym jest właśnie św. Jan.

- Granica powstała w wyniku konfliktu między biskupem wrocławskim a księciem Henrykiem. Dochodziło wówczas do różnych zdarzeń, m.in. uwięziony był biskup. Spór trwający kilkadziesiąt lat zakończył dopiero legat papieski. W ramach zawartej umowy została wyznaczona granica oznaczona słupami - tłumaczyła Bogusława Zapotoczna-Pająk, sekretarz gminy Kamiennik.

Zachowane kamienne słupy są unikatowym zabytkiem z epki średniowiecza. Liczą około 700 lat. Wykonano je z granitu pozyskiwanego w pobliskim pasie Wzgórz Strzelińskich, mają kształt czworograniasty, zaostrzony u góry. Każdy zawiera napis „ΤMI SCI IOHIS” będącą skrótem słów „Termini sancti Iohannis”, czyli „granice św. Jana”.

Słupy ustawiono w pobliżu wszystkich ważniejszych traktów prowadzących z Otmuchowa do Ziębic i z Nysy do Wrocławia. Niektóre z dróg nie przetrwały do dzisiaj, dlatego obecnie słupy można znaleźć w środku pola. Co ciekawe, wspomniany fragment średniowiecznej granicy dawnej kasztelani otmuchowskiej będącej w posiadaniu biskupów wrocławskich idealnie pokrywa się z obecną granicą administracyjną województw opolskiego i dolnośląskiego na odcinku na południowy-wschód od Ziębic.

Odnalezienie znanych sześciu słupów granicznych może być ciekawą przygodą dla osób odwiedzających Wzgórza Niemczysko-Strzelińskie. Wiele współczesnych map ma oznaczone słupy i przebieg samej granicy.

Wiele ciekawych miejsc odnajdziemy również w innych miejscowościach gminy. W samej wsi Kamiennik znajduje się kościół parafialny posiadający elementy barokowego wystroju i otoczony murem z przełomu XVIII/XIX wieku. W Karłowicach Wielkich stoi dom, w którym urodził się wybitny malarz niemiecki Eduard Grutzner. Z kolei w Szklarach ciekawym zabytkiem jest późnobarokowy kościół parafialny.

Najciekawszym miejscem Wilemowic jest zespół dworski z otaczającym go parkiem krajobrazowym, w którym znajduje się figura kamienna św. Jana Nepomucena z przełomu XVIII i XIX wieku oraz nieczynne kamieniołomy bazaltu. Co ciekawe bazalty Wilemowic leżą w obrębie rowu Ząbkowic Śląskich, jednym z wielu uskokowych zapadlisk rozcinających Przedsudecki Blok Otmuchowsko - Strzeliński.

W parku dworskim w Cieszanowicach spotkać można ciekawe okazy flory: między innymi rośnie tam miłorząb japoński oraz kasztan jadalny.

Natomiast w Zurzycach od 8 lat trwa remont zabytkowego pałacu. Kupiło go małżeństwo Kamili i Joe Culwellów. On Amerykanin z Alabamy, ona Polka z Wrocławia. Pokochali ten pagórkowaty teren tak mocno, że związali z nim swoje życie rodzinne.

Czy trzeba bardziej przekonywać, że gmina Kamiennik to dobry kierunek nie tylko wycieczkę?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska